Domáce Politika Spoločnosť Top

Je moratórium, kampaň skončila. Za porušenie hrozia prísne tresty

Slováci pôjdu už v sobotu k urnám. Voliť budeme starostov a primátorov. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Dnes o polnoci začalo platiť moratórium. Médiá tak až do ukončenia volieb nemôžu informovať o kandidátoch, či už by to bolo pozitívne, alebo negatívne. Komunálne voľby sú na porušenie moratória najnáchylnejšie, rozhodnúť môže aj jeden hlas. Za porušovanie tohto zákazu hrozia pokuty, ale aj sankcie trochu závažnejšieho rázu. Podstatou tohto nástroja je najmä ochrana voliča.

 

Pozor by si mali dávať nielen médiá, ale aj kandidáti. “Moratórium začína 48 hodín predo dňom volieb, čiže o polnoci zo stredy na štvrtok,” uviedol pre Glob.sk predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. “Počas neho je zakázané akokoľvek informovať v prospech či v neprospech kandidátov,” povedal.

Za takúto kampaň sa považuje čokoľvek za čo sa obvykle platí. “Najproblematickejšou oblasťou je internet. Za bannery sa napríklad posiela úhrada, ale za to že posielate mail, úhradu neplatíte,” povedal Bárány. Používatelia internetu by tak pri bežnom hľadaní nemali vidieť reklamu na kandidátov. Neznamená to však, že by sa články alebo stránky politikov, ktoré vznikli do moratória, museli vymazať. Je však zakázané pridávať nové príspevky, ktoré by sa mohli považovať za kampaň.

Najjednoduchšou ilustráciou fungovania moratória sú billboardy. Nikto nemusí už funkčné billboardy odstraňovať, nesmú sa však vystavovať nové. To isté sa týka aj letákov či reklamy na internete.

Názory o potrebe moratória sa líšia. Nájdu sa oddaní zástancovia, ale aj odporcovia. Tento nástroj má však pre ľudí veľmi veľký význam. Vďaka nemu sa zabraňuje manipulácií na poslednú chvíľu. “Ja osobne patrím skôr k zástancom moratória. Účelom je vytvoriť určité obdobie relatívneho kľudu na zváženie pre voliča, akým spôsobom využije svoj hlas. Aby sa nestalo, že ten, kto zakričí naposledy a najhlasnejšie najviac ovplyvní výsledky,” vysvetlil Bárány. Dva dni pokoja by mali voličovi pomôcť, aby si zvážil a porovnal kampane bez bezprostredného vplyvu médií či kandidátov.

Moratórium sa dotýka aj tlačených denníkov. Hoci sa ich obsah pripravoval už včera, výsledok ľudia vidia až dnes. V printe by ste tak už nemali nájsť žiadne informácie o kandidátoch. “Rozhodujúce je zverejnenie. Nie uzávierka, ani objednávka,” vysvetlil predseda komisie.

Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány patrí medzi zástancov moratória.
Zdroj: TASR / Andrej Galica

Cena jedného hlasu

Za porušenie moratória hrozia pokuty, môže však dôjsť až k zrušeniu volebného výsledku. “Pokuty sú rôzne. Vedia sa pohybovať v tisícoch, často až desaťtisícoch. Záleží aj na tom, aká cieľová skupina je zasiahnutá,” povedal predseda komisie. “Iná sankcia by išla za roznesenie niekoľkých desiatich letákov, iná v prípade televízneho vysielania,” povedal Bárány.

Druhou formou sankcie je zrušenie výsledku volieb alebo vyhlásenie volieb za neplatné. Práve komunálne voľby sú najcitlivejšie. V menších obciach sú často rozhodujúcimi jeden či dva hlasy, porušenie moratória by tak mohlo mať skutočne vážny vplyv. “Význam majú aj relatívne malé čísla. Ak sa v niektorej obci preukáže roznesenie stovky letákov počas parlamentných volieb, nemôže to obvplyvniť nič. Ak rovnaký počet letákov roznesú počas komunálnych volieb v rovnakej obci, kde bol starosta zvolený  70 hlasmi, to môže mať úplne iný význam,” upozorňuje Bárány.

“Impulzom na preverenie je väčšinou podnet od občana alebo od protikandidáta,” skonštatoval predseda komisie. Dokazovanie a preverovanie väčšinou trvá niekoľko mesiacov. “Pokiaľ sa neúspešný kandidát obráti na Ústavný súd, vie sa vyskytnúť aj zrušenie výsledku,” informoval Bárány.

Porušenie moratória pritom nie je nič nezvyčajné. V minulosti sa s ním stretli najmä príslušníci rómskej menšiny, ktorí počas moratória boli ovplyvňovaní. Kandidáti sa snažili kúpiť si hlasy či už za finančnú odmenu, alebo za materiálne veci. Aj na takúto formu ovplyvňovania sa prihliada ako na porušenie zákazu.