Spoločnosť Zahraničné

Od januára zaznamenali v USA takmer 1000 prípadov osýpok, najviac za 27 rokov

Od januára zaznamenali v USA takmer 1000 prípadov osýpok. Ilustračné foto: TASR / Roman Hanc

NEW YORK – Epidémia osýpok v Spojených štátoch pokračuje, pričom počet zaznamenaných prípadov nakazenia je najvyšší za posledných 27 rokov. Uviedla vo štvrtok tlačová agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenia amerických predstaviteľov zdravotníctva a údaje z tamojších centier pre kontrolu a prevenciu chorôb.

 

Podľa najnovšej štatistiky bolo v tomto roku zaznamenaných už 971 prípadov, čo je viac než za celý rok 1994. Vyšší počet sa vyskytol naposledy v roku 1992, a to 2237.

Miera zaočkovania proti osýpkam zostáva v Spojených štátoch vo všeobecnosti vysoká, ohniská nákazy sa však objavujú v komunitách, kde rodičia odmietajú očkovanie detí, uviedli citovaní predstavitelia. Stále nie je podľa nich jasné, kedy začne terajšia vlna ochorení ustupovať.

Veľká väčšina tohtoročných prípadov bola hlásená z mesta New York, celkovo sa však ochorenie vyskytlo v najmenej 26 amerických štátoch.

Osýpky patria k najnákazlivejším ochoreniam a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi – stačí kýchnutie či zakašľanie. Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť aj smrteľné. Najúčinnejším preventívnym opatrením proti nim je očkovanie.