Domáce Politika Koronavírus Top

Od budúceho týždňa nás čaká prísnejší režim. V hre je aj zákaz vychádzania

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Čas do Vianoc sa kráti, Slováci však stále nemajú jasno v tom, v akom režime sa tohtoročné sviatky budú niesť. Situácia s koronavírusom je totiž bezpochyby vážna a kompetentní preto musia pristupovať aj k rade nepopulárnych opatrení. Aké to však presne sú, stále nevieme. Isté je len to, že sa tri dni pred Vianocami pritvrdia. 

 

Po dnešku je jasné, že návrh, s ktorým prišla v piatok Pandemická komisia, neprešiel. Vláda ho totiž neschválila. Zároveň je však isté aj to, že Slovákov prísnejší režim neminie. Opatrenia sa budú pritvrdzovať od 21. decembra, teda od budúceho pondelka. Presné znenie sme sa  nedozvedeli ani dnes. Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) je však v hre zákaz vychádzania, aj zatvorenie obchodov. Záväzne by mala vláda o podobe opatrení rozhodnúť na svojom stredajšom rokovaní. “Sprísnenie sa nebude týkať len zatvorenia obchodných prevádzok, ale v hre je aj zákaz vychádzania s výnimkami, ktoré by sme potom radi došpecifikovali tak, aby sme čo najviac eliminovali epidemiologické riziko, ktoré nám počas nasledujúcich sviatkov hrozí,” uviedol Krajčí.

V tejto chvíli toho nie jasného viac. Okrem toho, že sa stále nevie, v akej miere bude cez sviatky možné cestovať, nevie sa ani to, akú úlohu, a či vôbec, budú zohrávať negatívne výsledky testov.

Predseda vlády Igor Matovič na tlačovke nebol. Z rokovania vlády odišiel ešte pred jeho skončením a už sa nevrátil. Jeho priebeh nijako nekomentoval. Rokovanie predčasne opustil aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Dôvody sú podobne ako v prípade Matoviča neznáme.

Konečne plán

Hoci sa nevie, čo nás čaká cez sviatky, jasno začína byť v tom, čo bude po ich skončení, respektíve akým spôsobom sa bude pristupovať k uvoľňovaniu opatrení v prípade, že sa začne epidemiologická situácia zlepšovať. Vláda totiž dnes preberala aj podobu tzv. COVID automatu. “Je to veľmi dobré, pretože obyvatelia budú dopredu vedieť, čo ich čaká, ak sa epidemiologická situácia vyvinie tak či onak. Budú presne vedieť, že keď sa zlepší, čo nastane, aké budú uvoľnenia, ale aj to, čo sa stane, keď sa situácia zhorší,” uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). COVID automat je podobný Sulíkovmu semaforu zdravia. Rozdiel spočíva v tom, že po dosiahnutí istej úrovne epidemiologickej situácie budú opatrenia zavedené celoplošne. Ako uviedol šéf rezortu hospodárstva, stane sa tak ak bude na Slovensku “1500 hospitalizovaných ľudí a faktor šírenia vyšší ako 1,1 alebo počet viac ako 1 000 nových infikovaných prípadov.” Pokiaľ sa budeme nachádzať pod týmito hodnotami, opatrenia sa budú zavádzať iba regionálne. Aj toto opatrenie má vláda schváliť až v stredu.

Pandemická komisia neuspela

Pandemická komisia v piatok navrhla zákaz vychádzania. Podobný mal byť tomu, aký sme zažili pred novembrovým celoplošným testovaním. Vychádzať by sa mohlo len za účelom cestovania do práce, školy, či na nákup potravín.

Výnimku zo zákazu by mali mať osoby, ktoré sa dajú otestovať a návšteva prírody by bola možná len v rámci okresu. Komisia zároveň navrhovala, aby u nás lockdown platil do 10. januára.

Krajčí už v piatok zdôraznil, že Pandemická komisia je iba o poradný orgán. Rozhodnúť musí vláda. Tá však napriek nepriaznivému vývoju krivky zatiaľ definitívu nepovedala. A aj keď tak urobí v stredu tak, ako bolo avizované, prísnejší režim má nastať až začiatkom budúceho týždňa.