Domáce Spoločnosť Top

Ochladenie o 15 stupňov Celzia a nárazový vietor. Prvý školský týždeň prinesie zmeny v počasí

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Tropické dni vystriedalo chladné a upršané počasie. Obyvatelia väčšiny územia Slovenska sa zobudili do zamračeného rána. Oproti predchádzajúcim dňom sú rozdiely v teplotách aj cez desať stupňov Celzia. Avšak, vyzerá to tak, že najbližšie dni sa počasie nezlepší a pomaly k nám prichádza jeseň. 

 

Letné prázdniny sa definitívne skončili. Kým posledný týždeň “trápili” obyvateľov Slovenska sparná a vysoké teploty, začiatkom nového týždňa je všetko inak. Horúčavy vystriedala zatiahnutá obloha s oveľa nižšími teplotami, ako sme boli posledné týždne zvyknutí. Pre viaceré okresy a kraje sú vydané výstrahy pred dažďom. Avšak, tentokrát prišlo chladnejšie počasie skôr na západ, ako na východ. Tam meteorológovia stále hlásia vysoké teploty, nie však nadlho. Aj tam by sa v najbližších hodinách malo radikálne zmeniť počasie. Na dnes sú avizované teploty od 19 do 26. Na východe Podunajskej nížiny, juhu stredného Slovensko, v Above, na Šariši a Zemplíne 27 až 34 stupňov. “Od severozápadu očakávame postupné ochladzovanie,” avizujú meteorológovia zo SHMÚ. 

Rovnako meteorológovia očakávajú aj silný nárazový vietor, či od 15 do 40 mm zrážok. Teplotné rozdiely medzi západom a východom krajiny môžu byť počas dňa aj 15 stupňov. “Ochladenie pocítime najneskôr na juhovýchode Slovenska, kadiaľ prejde studený front až vo večerných hodinách, no bude sprevádzaný silným vetrom, ktorého rýchlosť tu v nárazoch miestami dosiahne okolo 70 km/,” vysvetlili meteorológovia.

SHMÚ vydalo na dnešný deň viaceré výstrahy. Zdroj: SHMÚ

Teplota ešte viac klesne

Zajtra (v utorok) sa ale počasie veľmi nezlepší. Ba dokonca sa očakáva ešte väčšie ochladenie oproti posledným týždňom. Na viacerých miestach sa očakáva dážd alebo prehánky, ojedinele aj výdatné zrážky. Celý deň bude navyše veterno a chladno. “Najnižšia nočná teplota 17 až 12, v Žilinskom kraji a na Spiši okolo 10 stupňov Celzia. Najvyššia denná teplota 17 až 23, v Žilinskom kraji, na Spiši, Šariši a na Horehroní 11 až 17 stupňov. K večeru by mal silný nárazový vietor postupne slabnúť. Ochladenie spôsobuje studený front, ktorý prišiel cez Nemecko a Alpy.

“Studený front je spojený s tlakovou nížou so stredom nad Nórskym morom. Za týmto studeným frontom sa nachádza chladná vzduchová hmota, ktorá v priebehu dnešného dňa začala prenikať aj nad naše územie. Slabé výškové prúdenie v kombinácii s pohoriami však spomalia postup frontu v našej oblasti, a preto sa front v našej oblasti zvlní, čo prispeje k veľkým teplotným rozdielom v rámci územia, ako aj zvýši možnosť výdatnejších zrážok v priebehu pondelka a utorka,” vysvetlilo SHMÚ.

Cez Slovensko (vyznačené hrubými hranicami) prechádza studený front od Nemecka. Ten ovplyvní počasie na najbližšie obdobie. Zdroj: SHMÚ

Počasie ako v apríli

Nasledujúce dni ale budú viac optimistické. Na oblohe sa má rozsvietiť slnko, ktoré prinesie nielen pozitívnu náladu, ale aj vyššie teploty na teplomeroch. Vo východnej časti Slovenska však očakávajú meteorológovia zväčšenú oblačnosť a slabý dážď. Citeľne chladnejšie majú byť aj noci, ktoré v kotlinách a na Záhorí môžu dosiahnuť teplotu iba 8 až 3 stupne Celzia. Denné teploty môžu vystúpiť až na 28 stupňov Celzia, zoslabnúť má aj silný vietor. Avšak, podľa meteorológov je pravdepodobnosť, že sa počasie na víkend znovu pokazí. Očakávajú sa aj nižšie teploty, zvýšená oblasť a prehánky. Tie by mali do hlavného mesta prísť už v piatok. Rovnaký vývoj (relatívne nízke teploty do 22 stupňov, veľká oblačnosť a prehánky) sa očakáva aj do polovice budúceho týždňa. Počasie je však veľmi premenlivé, môže sa meniť nielen zo dňa na deň, ale aj z hodiny na hodinu. Každopádne, nasledujúce dni je lepšie mať so sebou nielen dlhý rukáv, ale aj dáždnik. 

Najbližšie dni nás potrápia prehánky, aj silný vietor a chladné počasie. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Letné počasie sa už nevráti

Glob.sk k tejto veci oslovil aj klimatológa a meteorológa SAV Pavla Matejoviča. Podľa jeho slov k nám tento chladnejší morský vzduch začal prúdiť od Atlantického oceána. “Oproti doterajšiemu charakteru počasia, ktoré prevládalo počas tohto leta, ide o výraznú zmenu počasia. Toto leto ( jún-august) skončilo u nás ako najteplejšie v histórii meteorologických pozorovaní, o to je na pocit aktuálne ochladenie výraznejšie. Takéto prudké zmeny počasia sú u nás bežné a vyskytujú sa vo všetkých ročných obdobiach,” vysvetlil s tým, že ich spôspbujú cirkulačné podmienky a výmena vzduchových hmôt.

Glob.sk sa zaujímal aj o to, či v prípade dlhšie trvajúcich zrážok môžu nastať aj povodne. Meteorológ Matejovič vysvetlil, že sa môžu vyskytnúť v prípade výdatnejších zrážok na rozsiahlom území. “To sa však nedá momentálne predpovedať. Na konci tohto týždňa k nám podľa prognostických modelov prenikne pravdepodobne ďalšia dávka studeného vzduchu, teda ochladenie nebude len prechodné. Letné počasie, aké sme mali počas tohto leta, sa už nevráti. No počasie tzv. babieho leta, s príjemnými teplotami a slnečným počasím, sa s veľkou pravdepodobnosťou môže počas jesene vyskytnúť. V najbližších dňoch sa však v každom prípade už treba teplejšie obliekať,” uzavrel.

Najbližšie dni bude treba zo skríň vytiahnuť už aj teplejšie oblečenie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček