Top Zahraničné

Očakávania veľmocí: Vyhovie Severná Kórea tvrdým požiadavkám?

MOSKVA – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes vyslovil očakávanie, že Kórejská ľudovodemokratická republika bude tvrdú reakciu medzinárodného spoločenstva na svoje vyhrážky vnímať ako signál, že “k podobným avantúram” už nemá dochádzať.

Vyhlásenia vedenia KĽDR o rozvoji programu jadrových zbraní a plánoch na ich využitie v jadrových raketách označil Lavrov za nezodpovedné. Podľa jeho slov všetky požiadavky Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktoré sú doteraz zakotvené v schválených dokumentoch, sú “absolútne oprávnené” a “je nutné bezpodmienečne ich plniť”.

Lavrovov čínsky rezortný kolega Wang I dnes na ich spoločnej tlačovej konferencii v Moskve vyhlásil, že je nutné “zablokovať vývoj jadrových zbraní v KĽDR”. Súčasne upozornil, že sa treba vyvarovať stupňovania napätia v regióne. Podľa Wang I je Čína zainteresovaná v dôslednom plnení rezolúcií BR OSN týkajúcich sa jadrových ambícií KĽDR, ale podľa nej treba “zabrániť negatívnemu vplyvu týchto sankcií na reálny život severokórejského ľudu”.

Čínsky minister ďalej zopakoval, že Čína nepriznáva KĽDR status jadrovej mocnosti a je za obnovenie šesťstranných rokovaní, s ktorými počíta aj nedávno prijatá rezolúcia BR OSN. V menej svojej krajiny Wang I vyjadril znepokojenie aj nad celkovým vývojom situácie v juhovýchodnej Ázii. Dodal, že Čína a Rusku vystupujú za denuklearizáciu Kórejského polostrova.

Obe krajiny deklarovali, že ich obavy vyvolávajú aj plány USA na posilnenie protiraketovej obrany Južnej Kórey. Podľa Lavrova sú tieto plány prehnané aj v súčasnej situácii, keď sa berú do úvahy vyhrážky zo strany KĽDR.

Lavrov upozornil, že ide o situáciu zhodnú s plánmi USA na vybudovanie európskeho segmentu protiraketovej obrany USA. Vyhlásil, že Rusko bude naďalej upozorňovať na neopodstatnenosť podobných plánov, ktoré podľa neho narušujú strategickú stabilitu a rozdelenie síl vo svete. Dodal, že Moskva bude Washington vyzývať na otvorený a čestný dialóg na túto tému.

Izolovaný severokórejský režim odpálil minulý štvrtok z východného pobrežia krajiny viacero rakiet krátkeho doletu – a to len niekoľko hodín po tom, ako Bezpečnostná rada OSN uvalila na KĽDR dosiaľ najprísnejšie sankcie v reakcii na jej januárovú jadrovú skúšku a test rakety dlhého doletu vo februári.