Banská Bystrica Regióny

Obyvateľov Banskej Bystrice vystrašil podozrivý zápach. Merania nič nepotvrdili

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BANSKÁ BYSTRICA – Opakované meranie prítomnosti zemného plynu na plynárenských zariadeniach vykonali pracovníci Slovenského plynárenského priemyslu a.s. (SPP) na Sitnianskej ulici v Banskej Bystrici v utorok. Konali tak na základe hlásení od obyvateľov, ktorí upozorňovali na šíriaci sa zápach podobný plynu. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora mesta Dominika Mojžišová, kontrolu vykonali aj v okolitých bytových domoch a obchodných prevádzkach. Únik plynu potvrdený nebol, no z bezpečnostných dôvodov zostal pracovník SPP na mieste aj počas noci a situácia je monitorovaná aj v súčasnosti.

 

Pravidelné opakovanie merania prítomnosti zemného plynu v bytovke a jej okolí v nočných hodinách nič nepotvrdilo. „Chápeme obavy obyvateľov, zvlášť po tragédii v Prešove z vlaňajšieho 6. decembra, a ich citlivosť na podozrivý zápach. V tejto súvislosti náš pracovník meraním zisťoval prítomnosť zemného plynu aj na odberných plynových zariadeniach – vnútorných rozvodoch, za funkčnosť ktorých naša spoločnosť nezodpovedá. Prítomnosť unikajúceho plynu rovnako nebola zistená ani opakovanými meraniami. V hľadaní miesta potenciálneho úniku naši pracovníci pokračujú aj dnes za denného svetla,“ uviedol manažér externej komunikácie SPP – distribúcia, a.s. Milan Vanga s tým, že pracovníci poruchovej služby SPP v spolupráci s hasičskou jednotkou vykonali približne 30 sond v hĺbkach 30 až 50 centimetrov do zeme, ktoré taktiež nepreukázali možný únik plynu.

„O túto situáciu sa zaujímame aj dnes a veríme, že príčina bude čoskoro zistená. Mesto komunikuje so zástupcami SPP – distribúcia a v prípade potreby aj s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici. Zamestnanci SPP dnes vykonávajú ďalšie opatrenia a hľadajú miesta možného úniku plynu. Podľa mojich informácií by mali postupne skontrolovať celú Sitniansku a Rudohorskú ulicu,“ povedal primátor mesta Ján Nosko.

Meranie sa vykonáva na hlavných plynových uzáveroch a plynovom rozvode. Na zistenie možného úniku plynu z plynového rozvodu zamestnanci SPP robia hĺbkové sondy do násypu nad rozvodom a v nich merajú možný únik zemného plynu. Zatiaľ obavy obyvateľov neboli potvrdené.