Košice Regióny Spišská Nová Ves

Obyvatelia Vilčurne likvidujú odpad po nedeľnom požiari. Samospráva by chcela rodinám postaviť unimobunky

Ilustračná fotografia, Zdroj: FB / Prezídium hasičského a záchranného zboru

SPIŠSKÁ NOVÁ VES– Obyvatelia lokality Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi, ktorí prišli pri nedeľnom požiari o strechu nad hlavou, dnes začali s upratovaním na zhorenisku.

 

„Rozoberajú to tam, svojpomocne likvidujú, pristavili sme im tam kontajner,“ uviedol dnes po skončení zasadnutia krízového štábu pre agentúru SITA primátor mesta Pavol Bečarik s tým, že mesto pokračuje v evakuačnom režime. Samospráva vyhlásila mimoriadnu situáciu v pondelok 3. júna, stalo sa tak po tom, ako v spomínanej lokalite zhoreli obydlia 41 ľuďom.

Prvú noc strávili rodiny v komunitnom centre a materskej škole, uplynulú noc zase vo vojenských stanoch neďaleko zhoreniska. K dispozícii tam majú ležadlá a deky. „Je tam pokoj, nepanuje žiadna nervozita. Zabezpečili sme im raňajky, teplý obed, dostali sme príspevok na potravinovú pomoc, ktorú budeme prideľovať cez komunitné centrum,“ uviedol Bečarik. Mesto chce rodinám pomôcť aj s náhradným bývaním.

„Predpokladám, že pôjde o unimobunky, vidím to v horizonte dvoch-troch týždňov, ak budem optimista,“ povedal primátor. Mesto zatiaľ nevie, ako ich bude financovať, o pomoc chce požiadať Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Počet tých, ktorí budú pomoc potrebovať, sa však znížil na tridsiatku. Jednej rodine pomohli vyriešiť situáciu s bývaním príbuzní. Stavby, ktoré zhoreli, boli v lokalite postavené načierno, siedmi obyvatelia nemali trvalý pobyt v Spišskej Novej Vsi.