Nitra Regióny

Obyvatelia Šáh chcú protestnou jazdou apelovať na urýchlenie výstavby obchvatu

Zdroj: TASR - Duššan Hein

NITRA – Protestnou akciou chcú obyvatelia Šiah v okrese Levice apelovať na urýchlenie výstavby obchvatu mesta. Akciu organizuje občianska iniciatíva Zdravé a bezpečné Šahy 19. júla o 16:00. Ako píše iniciatíva na sociálnej sieti, stretnutie zúčastnených bude na veľkom parkovisku na Hlavnom námestí, odkiaľ sa spoločne vydajú na protestnú jazdu autami na trase Hontianska cesta – Hlavné námestie – Ulica SNP.

 

Organizátori pozývajú na podujatie všetkých, ktorí už majú „plné zuby kamiónov a hustej premávky v centre mesta“. Ďalším cieľom akcie je nabádať vodičov k ohľaduplnej a bezpečnej jazde mestom. Predpokladaný termín začatia výstavby rýchlostnej cesty R3 Zvolen – Šahy, ktorá bude zahŕňať aj obchvat Šiah, je rok 2024.

Ukončenie výstavby je naplánované na rok 2027. Organizátori protestu by uvítali skoršie termíny. Poukazujú na to, že intenzita nákladnej dopravy prechádzajúcej cez Šahy je neúnosná a má negatívny vplyv nielen na bezpečnosť, ale aj na životné prostredie a zdravie obyvateľov. So žiadosťou na urýchlenie výstavby cesty R3 sa v minulosti obrátili listom aj na ministra dopravy Árpáda Érseka.