Košice Regióny

Obyvatelia Luníku VII sú stále bez tepla a teplej vody. Sutiny stropu začali odstraňovať až dnes

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / KR PZ v Košiciach

KOŠICE – Bez dodávok tepla a teplej úžitkovej vody je od nedeľňajšieho večera stále 34 odberných miest na uliciach Humenská, Michalovská a Rožňavská na Luníku VII v Košiciach. Ako dlho tento stav potrvá je zatiaľ nejasné. V nedeľu večer došlo vo výmenníku spoločnosti Tepelné hospodárstvo (TEHO) na Rožňavskej ulici v Košiciach k havarijnej situácii, ktorá znemožnila jeho ďalšiu prevádzku. Zrútený strop poškodil technologické zariadenie pre dodávku tepla a teplej úžitkovej vody, ktoré je momentálne nefunkčné. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

 

V pondelok ráno skontroloval budovu výmenníkovej stanice statik, ktorý pripravuje statický posudok. Od pondelka sú na mieste havárie pracovníci stavebnej firmy, ktorí za prísnych bezpečnostných opatrení začali odstraňovať stavebnú sutinu. „Presnú príčinu, prečo došlo k zrúteniu stropu, zatiaľ nepoznáme. Z našich predchádzajúcich kontrol sme nemali žiadne indície, že by vo výmenníku dochádzalo k deštrukcii nosnej konštrukcie. Hneď po zistení, že došlo k uvoľnenie časti stropnej konštrukcie, sme pristúpili k viacerým opatreniam. Okamžite sme vypli technologické zariadenie výmenníka a odstavili prívod elektrickej energie, vody a horúcovodnú prípojku,“ informoval riaditeľ TEHO Jaroslav Tkáč.

„Presný čas opätovného pripojenia je nateraz veľmi ťažké určiť. Bude to záležať od rozsahu poškodenia technologického zariadenia a od toho, ako rýchlo sa podarí odstrániť stavebnú sutinu. S vlastnými kapacitami by sme vedeli sprejazdniť technológiu do 24 hodín od času, keď budeme môcť začať s opravami poškodeného zariadenia. Zatiaľ môžem povedať len toľko, že Základná umelecká škola na Rožňavskej ulici 10 nebude počas celého tohto týždňa v prevádzke,“ hovorí Jaroslav Tkáč.

Riaditeľ TEHO sa zároveň ospravedlňuje všetkým odberateľom za spôsobený výpadok a nepríjemnosti, ktoré vznikli najmä rodinám v bytovkách na troch uliciach v blízkosti výmenníka. „Robíme všetky kroky na čo najrýchlejšie odstránenie havarijného stavu a verím, že táto nepríjemná situácia nebude dlho trvať. Keďže teploty v bytoch môžu najmä počas chladných nocí o pár stupňov klesnúť, sme pripravení poskytnúť našim odberateľom kompenzácie v prípade, ak u nich nastanú zvýšené náklady pri vykurovaní bytov rôznymi elektrospotrebičmi alebo pri zvýšenej spotrebe plynu. Všetky takéto prípady budeme individuálne riešiť,“ dodal Jaroslav Tkáč.