Regióny Gelnica

Obyvatelia Gelnického okresu stále nemajú k dispozícii pohotovosť. Ministerstvo argumentuje pohotovosťou v okolitých mestách

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / František Iván

GELNICA – Obyvatelia Gelnického okresu naďalej nemajú po 15. hodine k dispozícii lekára, o pevný bod ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre dospelých doposiaľ nikto neprejavil záujem.

 

„V pôvodnom návrhu rozmiestnenia pevných bodov APS Košický samosprávny kraj (KSK) navrhoval Krompachy ako mesto, ktoré má svoju nemocnicu. Táto nemocnica zároveň mala záujem o prevádzku pevného bodu. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR však návrh kraja neakceptovalo a na základe vlastnej analýzy rozmiestnilo pevné body tak, že APS pre Hnileckú dolinu sa nachádza v meste Gelnica,“ uviedla hovorkyňa KSK Anna Činčárová s tým, že krajská samospráva predpokladala, že o túto prevádzku nebude záujem.

„Ide o relatívne malé spádové územie, v rámci ktorého je pri zabezpečovaní APS problematické nájsť lekárov, ktorí by chceli dobrovoľne slúžiť. V prípade, ak dôjde k realizovaniu povinných služieb z úrovne KSK, vzhľadom na nedostatočný počet lekárov v tomto regióne sa môže stať, že nebude mať kto slúžiť, prípadne, že frekvencia služieb bude enormná,“ spresnila.

K dispozícii majú APS v iných mestách, tvrdí ministerstvo

MZ argumentuje tým, že pevných bodov APS je viac, ako bolo predchádzajúcich miest lekárskej služby prvej pomoci, a zdravotná starostlivosť v APS je tak pre pacientov dostupnejšia. „V prípade, ak by sa našiel záujemca, ktorý by splnil požadované kritériá, MZ SR tento bod obsadí. Zároveň v prípade Gelnice ide o jediný bod APS v Košickom kraji, ktorý nie je obsadený. Pacienti majú k dispozícii APS v Spišskej Novej Vsi, v Prešove a v Košiciach,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová s tým, že obyvatelia jednotlivých regiónov majú možnosť si v prípade náhlej zmeny zdravotného stavu privolať záchrannú zdravotnú službu alebo ísť na ústavnú pohotovostnú službu, respektíve urgentný príjem do nemocnice.

KSK tvrdí, že v Gelnici je problematické nájsť aj prevádzkovateľa či vhodné priestory na pevný bod APS. Ak by napriek tomu v tomto meste bol, v prípade, že by lekár u pacienta zistil vážnejšie zdravotné problémy, musel by sa presúvať do nemocnice v Krompachoch, keďže Nemocnica Gelnica nemá akútne lôžka ani žiadne základné oddelenia, len oddelenie dlhodobo chorých.

Podľa rezortu bol bod pevnej APS zriadený v Gelnici práve preto, lebo ide o okresné mesto. „Krompachy sú vzdialené iba 20 kilometrov, takže je tu aj možnosť, že lekári z Krompách môžu požiadať o poverenie na prevádzkovanie APS v Gelnici. V prípade, že by ich bol vyšší počet, môžu si zriadiť aj doplnkový bod APS ,“ dodala Eliášová.

Premiér avizoval zvýšenie mesačného paušálu

O tomto dlhodobom probléme Hnileckej doliny sa hovorilo aj na marcovom výjazdovom rokovaní vlády v Gelnici. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) uviedol, že ho vláda eviduje a situáciu je potrebné riešiť. Veľa si sľubuje od zvýšenia mesačného paušálu pre APS z 8288 eur na 9800 eur. Vláda to odsúhlasila na svojom rokovaní vo februári. „Zvyšujeme mesačný paušál pre toho, kto bude ochotný poskytovať pohotovosť v ambulancii. Myslíme si, že toto by už niekoho mohlo prilákať,“ vyhlásil s tým, že je dôležité, aby aj obyvatelia tohto regiónu mali v prípade potreby k dispozícii minimálne pohotovosť a záchrannú službu.

„Stretnem sa so všetkými lekármi, ktorí by mali záujem pracovať v našej pohotovosti. Keby bola aj uvedená suma nízka, na jej fungovanie by prostredníctvom Združenia miest a obcí Hnileckého regiónu mohla prispieť každá obec,“ povedal vtedy primátor Gelnice Dušan Tomaško.

V Gelnici je stanica záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Ako pre TASR potvrdil Juraj Sýkora z košickej záchranky, ide o stanicu s posádkami rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), teda bez lekára. Najbližšia stanica rýchlej lekárskej pomoci (RZP) je v Krompachoch. Falck Záchranná, a. s., v Gelnici neprevádzkuje žiadnu stanicu ZZS.