Domáce Spoločnosť

Obvinili policajtku. Umožnila cudzincom nelegálne prekročiť hranice Slovenska

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinil 35-ročnú policajtku z oddelenia hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach v dvoch prípadoch zo zločinu prevádzačstva, zločinu a prečinu i zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu neoprávneného zásahu do počítačového systému. V priebehu takmer dvoch rokov mala umožniť viac ako 30 cudzincom nelegálne prekročiť štátnu hranicu SR i hranicu Schengenského priestoru cez priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. V prípade preukázania viny jej hrozí desaťročné väzenie. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

 

“Príslušníci špecializovaného tímu, ktorý tvorili policajti Úradu inšpekčnej služby, Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach a Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ takmer dva roky pracovali na prípade, kedy vzniklo podozrenie, že cez hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod prechádzajú nelegálne na územie Slovenska osoby tretej krajiny,” uviedla Petra Friese z tlačového odboru MV SR. Doplnila, že takmer dva roky trvajúce vyšetrovanie bolo náročné, a to nie len v oblasti zberu a vyhodnocovania rôznych druhov dát z niekoľkých informačných systémov, analýzy kamerových záznamov z obdobia viac ako jedného roka, ale i z dôvodu hľadania svedkov a ich následných výsluchov.

Ukrajinskí štátni občania, ktorým mala zadržaná policajtka pomôcť prekročiť schengenskú hranicu, pritom mali vstup alebo pobyt na územie schengenského priestoru zakázaný a boli teda nežiaducimi osobami.

“V súčasnosti naďalej pokračuje vyšetrovanie a vyšetrovateľ vykonáva potrebné procesné úkony,” uzavrela Friese.