Spoločnosť Zahraničné

Obvinený v kauze MH17 odmieta tvrdenia JIT a nebude spolupracovať s justíciou

Na archívnej fotke muž chodí medzi troskami zostreleného malajzijského dopravného lietadla na mieste havárie v blízkosti obce Hrabovo neďaleko ukrajinsko-ruskej štátnej hranice na východe Ukrajiny 17. júla 2014. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA – Malajzijský premiér Mahathir Mohamad vo štvrtok kritizoval Spoločný vyšetrovací tím (JIT) za jeho rozhodnutie vzniesť voči trom Rusom a jednému Ukrajincovi obvinenie z vraždy, ktoré súvisí so zostrelením lietadla spoločnosti Malaysia Airlines z júla 2014.

 

Ide o prvých obvinených v prípade tragédie, ktorá sa odohrala 17. júla 2014 na východe Ukrajiny a vyžiadala si 298 obetí na životoch.

“Nie sme veľmi spokojní, pretože od samého začiatku sa toto (vyšetrovanie) stalo politickou otázkou, ako obviniť Rusko z protiprávneho konania,” uviedol malajzijský premiér.

Dodal, že Malajzia chce “dôkaz o vine. Zatiaľ neexistuje žiadny dôkaz. Len fámy.”

Agentúra AFP súčasne uviedla, že malajzijské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení napísalo, že “oceňuje” správu tímu JIT, pracujúceho pod vedením Holandska.

Ministerstvo vo svojom vyhlásení súčasne dodalo, že Malajzia je “odhodlaná zabezpečiť, aby proces (s obvinenými) bol transparentný, dôveryhodný a efektívny. Náš prístup bol vždy taký, že závery musia byť založené na dôkazoch, nie politicky motivované”.

Obvinený v kauze MH17 nebude spolupracovať s justíciou

Ruský generálmajor Sergej Dubinskij odmieta podozrenia zo spoluúčasti na zostrelení malajzijského lietadla počas jeho letu nad Donbasom. Podozrenia voči nemu vzniesol vyšetrovací tím zaoberajúci sa objasňovaním okolností tragédie z roku 2014 s 298 obeťami na životoch.

S odvolaním sa na ruskú službu britskej stanice BBC o tom vo štvrtok informoval denník Novaja gazeta.

Dubinskij vyhlásil, že každý človek, ktorý sa čo len trochu rozumie armáde, vie, že “náčelník kontrarozviedky zodpovedajúci za prevoz (zbrane) a jej nasadenie do boja – to už nie je ani sci-fi, to je čistá psychiatria”.

Obvinenia, ktoré voči nemu vzniesol Spoločný vyšetrovací tím (JIT), označil za hlúposť, a uviedol, že “nemá zmysel” spolupracovať s vyšetrovaním.

Vyhlásil, že v deň pádu lietadla – 17. júla 2014 – bol v Donecku, a nie v blízkosti miesta tragédie, ako to tvrdí JIT.

Dubinskij odmieta tiež údajnú spoluvinu svojich podriadených – plukovníka Olega Pulatova a Leonida Charčenka – na tragickej udalosti.

JIT vo svojej správe o výsledkoch vyšetrovania napísal, že Dubinskij velil prevozu raketového systému BUK z Donecka do obce Snižne, odkiaľ údajne mohli vystreliť raketu, ktorá zasiahla boeing.

Okrem Dubinského, Pulatova a Charčenka podozrieva JIT zo spoluúčasti na zavinení pádu lietadla linky MH17 spoločnosti Malaysia Airlines aj plukovníka ruskej FSB Igora Girkina/Strelkova, známeho pod prezývkou Strelok, bývalého ministra obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). Po všetkých štyroch bolo vyhlásení medzinárodné pátranie. Súd s nimi sa začne v marci budúceho roku v Holandsku.

V DĽR v reakcii na obvinenia JIT oznámili, že tamojšie vojenské zložky nemajú s tragédiou nič spoločné.

Boeing 777 sa zrútil počas letu nad Donbasom dňa 17. júla 2014 vo vzdialenosti približne 35 kilometrov od hraníc s Ruskom. Zahynulo pri tom 298 ľudí na palube lietadla. Medzi nimi bolo aj 80 detí.