Domáce Politika Top

Obvinenie prokurátora Špirka bolo zrušené: Aké sú dôvody?

BRATISLAVA – Generálna prokuratúra SR dnes vyhovela sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka a zrušila voči nemu uznesenie o vznesení obvinenia zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Ako dnes na brífingu informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár, dôvody tohto kroku sú dva.

Jednak podľa neho nebolo uznesenie dostatočne odôvodnené a tým preskúmateľné. Druhým dôvodom bolo, že uznesenie bolo vydané predčasne. Trestné stíhanie podľa Čižnára v prípade stále trvá, Špirko však naďalej môže vykonávať svoju funkciu.

Obvinenie môže byť vznesené znovu

Obvinenie Špirka sa týkalo jeho postupu pri výsluchu Ľuboša V., ktorý bol odsúdený za daňové podvody, a vypovedal o podozreniach voči iným osobám. Následne podal trestné oznámenie z dôvodu, že pri tom nebol prítomný jeho advokát.

Podľa Čižnára sa dokazovanie v prípade má ešte doplniť, pričom nevylúčil, že obvinenie voči Špirkovi môže byť znovu vznesené. Čižnár zároveň kritizoval “hystériu”, ktorá sa okolo prípadu spustila.

Kritika hystérie

“Vyjadroval sa každý bez toho, aby videl spis,” povedal. Podľa námestníka generálneho prokurátora pre trestné veci Petra Šufliarskeho neobsahovalo uznesenie o vznesení obvinenia právnu úvahu vyšetrovateľa, že skutok sa stal.

“Krajský prokurátor má doplniť dokazovanie, trestné stíhanie naďalej prebieha, podozrenie trvá,” uviedol.

Žitňanská čakala na Čižnára

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zdôraznila, že pre ňu v celej tejto kauze bolo dôležité, čo povie generálny prokurátor Jaromír Čižnár a ako zdôvodní svoje rozhodnutie. Šéfka rezortu spravodlivosti je rada, že rozhodol, a to aj v relatívne dobrom čase.

Teraz sa chce oboznámiť s jeho argumentmi. Je podľa nej ale vážna vec, že v tak politicky citlivej kauze nebolo uznesenie dostatočne odôvodnené. „To znižuje dôveryhodnosť inštitúcií, ktoré na tom participovali,“ uviedla ministerka.

Špirko rieši aj Kaliňáka

Špirko okrem iného dozoruje vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka – konkrétne, či to, akým spôsobom kúpil podiel vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka, nebolo trestným činom.

U prokurátora Špirka boli nedávno v tejto kauze vypovedať štyria politici opozície – Daniel Lipšic, Igor Matovič, Richard Sulík a Jozef Rajtár.