Regióny Trenčín

Obstarávateľov Trenčianskeho kraja ÚVo školí o novele zákona. Kraj tak chce eliminovať viaceré problémy

Zdroj: TASR / Pavol Zacha

TRENČÍN – Novela zákona o verejnom obstarávaní je nosnou témou dvojdňovej (29. – 30. 4.) série školení Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Určené sú pre regionálnych obstarávateľov, kontrolórov, podnikateľov i novinárov.

 

„Od začiatku roka máme výraznú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá celkovo nadväzuje na reformu verejného obstarávania. Preto som rád, že aj taká inštitúcia, ako je ÚVO, dozerá na celý proces. Nemôže však rozhodovať odtrhnuto od reality a od zeleného stola. Tieto návštevy slúžia aj na to, aby sme reálne počúvali, čo naše rozhodnutia znamenajú a ako zákon vnímajú tí, ktorí s ním dennodenne robia,” vysvetlil predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku je jedným z problémov čerpanie eurofondov a ich kontrola. Primátori, starostovia, ale aj samosprávne kraje majú výhrady k dĺžke procesu schvaľovania finančných prostriedkov.

„Lehota na získanie financií závisí vo veľkej miere od kontroly. Práve tá je významnou súčasťou získania eurofondov, a tým, že je trojstupňová, v určitom momente predlžuje celý proces,” uviedol Baška s tým, že na stretnutí Združenia samosprávnych krajov SK8 chce TSK iniciovať zjednodušenie systému kontroly.

Viacstupňová kontrola je podľa Hliváka celospoločenský problém z pohľadu nečerpania eurofondov, ako predseda musí podľa vlastných slov urobiť všetko pre to, aby ÚVO ako národná autorita dôstojne obstál vo viacstupňovej kontrole a aby bol aj naďalej rešpektovanou a dôveryhodnou inštitúciou aj v očiach Európskej komisie i na Slovensku. Školenie pokračuje v utorok, témou bude predkladanie ponúk v procese verejného obstarávania a problematika jednotného európskeho dokumentu.