Domáce Regióny Top

Obrovskými tragédiami sa minulý rok začal aj skončil. Prišli nečakane a vzali si životy nevinných ľudí

Najtragickejšia nehoda na slovenských cestách si 13. novembra pi Nitre vyžiadala životy 12 ľudí. Zdroj: Archív

NITRA – Smrť kosila príliš často a veľmi tragicky. Nešťastia sú síce súčasťou  života človeka, no tie, ktoré sa stali počas roka 2019, neraz doslova šokovali celé Slovensko. A veru veľmi smutne sa uplynulý rok začal hneď pár hodín po jeho začiatku, čo bolo akousi predzvesťou, že smrť bude od Tatier k Dunaju zrejme chodiť častejšie než inokedy. Žiaľ, tak tragicky ako sa rok 2019 začal, tak sa i skončil.

Zrejme najhoršie vstúpili do uplynulého roka policajti v Trnavskom kraji, ktorí iba pár hodín po oslavách Silvestra zaznamenali dve smrteľné nehody. Ostatne, tých bolo počas roka na cestách celého Slovenska veru dosť. Určite tá najtragickejšia sa stala v novembri na ceste smrti pri Nitre, kde zomrelo až 12 ľudí. Mimoriadne tragicky sa však končil rok aj pre obyvateľov sídliska v Prešove, kde si výbuch plynu v jednom z panelových domov vyžiadal až osem obetí. Práve tieto dve tragédie otriasli Slovenskom najviac.

Obrovská tragédia spôsobená výbuchom plynu. O život prišlo až osem ľudí. Zdroj: Archív

Nový rok začal dvomi tragickými nehodami

„Čierny“ rok začali ako prví policajti z Dunajskej Stredy, a to hneď dvomi tragickými nehodami. Tá prvá sa stala o piatej ráno medzi obcami Báč a Blatná na Ostrove, kde z nezistených príčin zišiel vodič Fabie z cesty a autom vrazil do stromu. Záchranári ho síce s ťažkými zraneniami odviezli do nemocnice, tu im však podľahol. O dve hodiny neskôr došlo k ďalšej tragickej dopravnej nehode, tentoraz pri obci Baloň v smere od Medveďova. Osobné auto Fiat Ducato, ktoré šoféroval 19-ročný mladík, zrazilo iba o rok staršieho chodca pohybujúceho sa stredom cesty v tmavom oblečení a bez jediného reflexného prvku.

Neuplynuli však ani tri dni a policajti Trnavského kraja vyšetrovali ďalšie dve smrteľné nehody. „V stredu 3.1. v katastri obce Madunice v okrese Hlohovec pod hrádzou prívodného kanála rieky Váh bol v osobnom aute nájdený zranený 20-ročný mladík a vedľa auta ležal už bez známok života 24-ročný muž. Obaja boli z Drahoviec z okresu Piešťany,“ uviedla Martina Kredatusová, trnavská krajská policajná hovorkyňa.

Na druhý deň viedol 18-ročný mladík osobné auto v smere od Jablonca na Cífer v okrese Trnava. V mierne ľavotočivej zákrute však dostal šmyk, autom prešiel do protismeru, otočil sa a pravou časťou narazil do betónového oplotenia rodinného domu. Auto viedol aj napriek tomu, že nemal vodičský preukaz. Pri nehode utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol.

Tragická nehoda, ktorá sa stala tesne po začiatku tohto roka si vyžiadala život 18-ročného vodiča, ktorý však za volantom nemal čo robiť. Zdroj Archív

Smrť štyroch kamarátov

Písal sa 29. august, keď mokrá cesta a mladícka nerozvážnosť navždy zmenili osudy štyroch mladých ľudí z oravskej obce Zábiedovo. V tento veľmi smutný deň vyhasol život Mira (†18), Filipa (†16), Laury (†15) a Márie (†15). Srdcia týchto mladých ľudí poslednýkrát dobili iba pár metrov od ich domovov. Jednu z rodín tragédia zasiahla hneď dvakrát, pretože otcovia Laury a Mira boli bratia. Mirove auto sa rútilo úzkou cestou do dediny, kde všetci bývali, no neďaleko od tabule Zábiedovo dostalo v zradnej zákrute na mokrej vozovke šmyk. Ten dostal auto do protismeru, kde sa zrazilo s oprotiidúcim vozidlom, v ktorom sedel manželský pár. Štvorčlenná posádka Mirovho auta bola na mieste mŕtva. Tachometer sa údajne zastavil na hodnote 130 km/h. Miro s kamarátom Filipom boli milovníkmi motokrosu, zbožňovali motorky, no osudným sa im paradoxne stalo osobné auto.

Pri veľkej tragédii na Orave zahynuli pri čelnom náraze do oprotiidúceho auta štyria mladí ľudia vo veku od 15 do 18 rokov. Zdroj: Archív

Usmrtení koledníci

Tak, ako sa rok 2019 tragicky začal, tak sa aj skončil. Na Silvestra, iba pár hodín pred oslavou vstupu do nového roka, zahynuli v obci Mokrá Lúka v okrese Revúca dvaja ľudia. Krátko pred 19.00 hod zrazil na priechode pre chodcov 21-ročný mladý vodič na aute VW Passat dvoch mužov vo veku 57 a 58 rokov. Tragédia je o to väčšia, že obaja muži chodili ako koledníci po domoch a ľuďom spievali piesne, ktorými sa lúčili so starým rokom a vítali nový. Záchranári sa im síce ešte snažili pomôcť a niekoľko desiatok minút ich resuscitovali, lenže chlapi svojim ťažkým zraneniam podľahli na mieste tragédie. Okrem dvoch tiel ležala na ceste aj harmonika a trúbka, na ktorých nebohí koledníci hrali.

Iba pár hodín pred koncom roka zrazil a usmrtil na priechode pre chodcov 21-ročný vodič dvoch koledníkov (†57 a †58) v obci Mokrá Lúka. Zdroj: Archív

Krutú daň si vybrali aj veľhory

Smrť nechodila iba po cestách, svoju daň si v posledný februárový deň vybrala aj na horách. Operačnému stredisku Horskej záchrannej služby bolo 28. februára  dopoludnia nahlásené, že vo Veľkom Mlynárovom žľabe v oblasti Bielovodskej doliny spadla lavína, ktorá strhla jedného z dvojice horolezcov lezúcich v hornej časti žľabu. Lavínou zasiahnutého horolezca sa podarilo okamžite po prílete vrtuľníka ešte zo vzduchu lokalizovať, pričom bol čiastočne zasypaný lavínou. Žiaľ, pri páde utrpel veľmi vážne zranenia, ktoré boli nezlučiteľné so životom. Podľa predbežných informácií išlo o samovoľne uvoľnenú lavínu. Ako sa neskôr ukázalo, pri tejto tragédii zahynul dlhoročný obetavý kolega záchranárov Roman Bencúr (†48). Naše Vysoké Tatry si však v priebehu roka vyžiadali životy aj ďalších horolezcov či návštevníkov hôr. Smrťou až dvoch ľudí sa skončila tatranská výprava pre 11 horolezcov z Ukrajiny. V popoludňajších hodinách 28.11. požiadali o pomoc cez tiesňovú linku s tým, že v oblasti Cmitra – masív Lomnického štítu padli dvaja jej členovia. Obaja ukrajinskí horolezci, muž (†67) a žena (†30), utrpeli zranenia nezlučiteľné so životom. Vysoké Tatry si však v uplynulom roku vyžiadali približne dve desiatky ľudských životov.

Horský záchranár Roman Bencúr (†48) zahynul po páde lavíny v horách, ktoré tak miloval. Zdroj: Archív

Nešťastie na železnici

Slovenskom otriaslo aj obrovské nešťastie, ktoré sa stalo na železničnom priechode pri Rožkovanoch v okrese Sabinov na východe republiky. Nákladný vlak tu v utorok 24.9. popoludní doslova zdemoloval Škodu Fabiu, do ktorej narazil na železničnom priecestí bez závor. Sedeli v nej tri kolegyne (†50, †54, †59), matky šiestich detí, pričom jedna bola už aj čerstvá babička. Prudký náraz rušňa nemali ženy šancu prežiť. Tri dobré kamarátky sa vracali zo sabinovského podniku na výrobu nábytku. Za volantom auta smrti sedela najstaršia z nich, ktorá mala so šoférovaním bohaté skúsenosti. Žiaľ, i napriek tomu nezvládla manéver, aký tam dovtedy absolvovala veľakrát.

Na železničnom priecestí pri Rožkovanoch vošli pred nákladný vlak autom tri ženy (†50, †54, †59), ktoré sa vracali z práce. Na mieste boli mŕtve. Zdroj: Archív

Životy dvoch mladých ľudí si vyžiadala aj tragická nehoda, ktorá sa stala v sobotu 4.5. neďaleko areálu poľnohospodárskeho družstva pri Voznici v okrese Žarnovica. Honda CRX smerovala po ceste od Voznice do Rudna nad Hronom. Z dosiaľ nezistených príčin zišlo osobné auto z cesty a pri jazde postupne narazilo do betónového pätníka, do zabetónovanej lešenárskej trubky a v rotačnom pohybe do budovy technickej stavby, ďalej do železného napájadla a napokon do stromu, pričom zostalo prevrátené na ľavom boku. Dvojicu, ktorá sa v aute viezla, pri náraze vymrštilo z auta. A tak polícia nevedela na mieste určiť, kto sedel v čase nehody za volantom. Obaja, 24-ročná žena z obce Vyhne a 23-ročný mladík zo Žarnovickej Huty, utrpeli zranenia nezlučiteľné so životom.

V tomto vraku zahynuli zrejme po zbesilej jazde dvaja mladí ľudia, 24-ročná žena a 23-ročný mladík. Zdroj: Archív

Na ceste smrti naraz vyhaslo až 12 životov

Najtragickejšia dopravná nehoda sa však stala na obávanej „ceste smrti“ medzi Nitrou a Zlatými Moravcami. V osudný 13. november na nej neďaleko Nitry vrazilo nákladné auto prevážajúce štrk korbou do autobusu, v ktorom sa viezlo asi 30 prevažne mladých ľudí vracajúcich sa zo školy či návštevy lekára. Bilancia tejto nehody bola desivá. Na mieste zahynuli 12 ľudia, ďalších osemnásť zranených previezli záchranári do okolitých nemocníc. „Videl som, ako tú Tatru 815, ktorá išla dole z kopca, rozkývalo a už naklonená na jednu stranu vrazila do zhruba polovice autobusu. Ten odhodilo do priekopy vedľa cesty, kde sa prevrátil,“ povedal nám očitý svedok nehody František (63), ktorý sa snažil zraneným poskytovať prvú pomoc. Podľa vlastných slov takú hrôzu na vlastné oči v živote nevidel. Tragédia, aká sa na Slovenských cestách ešte nikdy nestala, je o to bolestnejšia, že pri nej zomrelo až šesť detí a mladých ľudí vo veku od 15 do 21 rokov, pričom štyria z nich chodili do nitrianskej Strednej odbornej školy techniky a služieb. Deväť obetí nehody pochádzalo z obce Kolíňany a tri boli z neďalekého Jelenca.

Hroznú tragickú haváriu pri Nitre neprežilo v autobuse 12 cestujúcich. Polovica z toho boli mladí ľudia od 15 do 21 rokov. Zdroj: Archív

Nevídaná apokalypsa po výbuchu plynu

Obrovská tragédia, ktorá nielen otriasla Slovenskom, ale k solidárnej pomoci spojila aj obyvateľov krajiny, sa stala na sídlisku v Prešove. V piatok 6.12. krátko po 12-tej hodine otriasol jednou z bytoviek obrovský výbuch, po ktorom sa vzápätí rozpútalo ohnivé peklo. A to najmä na horných podlažiach 12. poschodového paneláka, pretože výbuch mal nastať na deviatom z nich. Oheň zachvátil vrchné poschodia. Ľudia boli vo svojich bytoch doslova uväznení a čakali, čo s nimi bude. Niektorým sa podarilo zutekať von pred dom a zachrániť si tak aspoň holý život, iní museli čakať na pomoc hasičov, lebo sa im pre veľké plamene nepodarilo dostať z bytov. Navyše, v celom dome sa po mohutnej explózii plynu zrútilo schodište, takže zísť dole nemali kadiaľ.

Tragédia spôsobená výbuchom plynu v Prešove bola najhoršia v dejinách Slovenska. Pohľad na horiacu bytovku a ľudí, ktorí v horiacom pekle čakali na záchranu od hasičov trhal srdcia. Zdroj: Archív

Bilancia tragédie, aká sa v dejinách Slovenska nikdy nestala, bola desivá, pretože pri nej zahynulo sedem ľudí a jedna osoba, ktorá zrejme pri mohutnom požiari uhorela, je stále nezvestná. V súvislosti s tou tragédiou polícia najskôr zadržala šesť ľudí, neskôr za mrežami skončili traja živnostníci Ján (31) a bratia Marko (30) a Ondrej (28), ktorých obvinili z trestného činu všeobecného ohrozenia, za čo im v prípade dokázania viny hrozí väzenie od 4 do 10 rokov. Celú bytovku napokon na pokyn statika zbúrali.

Galéria
Výbuch plynu v 12. poschodovej prešovskej bytovke zachytila aj kamera na ulici. Zdroj: Archív
Po výbuchu plynu na 9. poschodí sa v prešovskej bytovke rozpútalo doslova ohnivé peklo. Zdroj: Archív
Takáto spúšť zostala po uhasení ohňa v prešovskej bytovke, ktorú museli po zásahu statika napokon celú zbúrať. Zdroj: Archív
Ľudia z horných podlaží horiacej prešovskej bytovky nemohli utekať von aj preto, že po výbuchu sa v nej zrútilo celé schodisko. Zdroj: Archív
Výbuchom a ohňom vážne poškodenú bytovku museli celú zbúrať. Zdroj: Archív
Do autobusu plného ľudí narazila neďaleko Nitry táto Tatra prevážajúca štrk a kamene. Plne naloženou korbou ho doslova rozpárala, pričom sa prevrátila na bok. V autobuse našlo smrť 12 cestujúcich. Zdroj: Archív
Až štyri z dvanástich obetí strašnej tragickej nehody na ceste smrti neďaleko Nitry chodilo do Strednej odbornej školy techniky a služieb. Zdroj: Glob.sk/juh
Auto smrti, v ktorom sa viezli štyria mladí ľudia vo veku 15 až 18 rokov, šoféroval Miro (†18). Zdroj: Archív
Tri ženy (†50, †54, †59), vezúce sa autom z fabriky v neďalekom Sabinove, nemali po zrážke s vlakom žiadnu šancu na prežitie. Zdroj: Archív
Okrem dvoch ukrajinských horolezcov si naše Vysoké Tatry vyžiadali v uplynulom roku asi 20 ľudských obetí. Zdroj: Archív
V katastri obce Madunice v okrese Hlohovec pod hrádzou prívodného kanála rieky Váh bol v tomto havarovanom osobnom aute nájdený zranený 20-ročný mladík a vedľa auta ležal už bez známok života 24-ročný muž. Zdroj: Archív
navigate_before
navigate_next