Zahraničné Spoločnosť Top

Obrovský prevrat v boji s rakovinou. Vedci tvrdia, že zlato je účinnejšie ako bežná liečba

MELBOURNE – Austrálski vedci predpovedajú “zlatú” budúcnosť v personalizovanej liečbe rakoviny. Vyvinuli molekuly na báze zlata, ktoré cielene útočia na rakovinové bunky a majú menej nežiaducich účinkov v porovnaní s chemoterapeutikami. 

 

Laboratórne štúdie univerzity RMIT v Melbourne ukázali, že molekuly na báze zlata zabíjajú rakovinové bunky až 24-krát účinnejšie ako bežne používané liečivo cisplatina v rámci chemoterapie. Dokážu aj výraznejšie obmedziť rast nádoru – a to až o 50 percent oproti cisplatine s 30 percentami – citostatikom na báze platiny.

Ďalšou výhodou účinnej látky na báze zlata bolo, že sa cielene a presnejšie zameriavala iba na rakovinové bunky. Tým sa zničilo menej zdravých buniek.

Okrem toho si syntetické molekuly zachovávajú dlhšie svoju účinnosť, na rozdiel od obvyklých citostatík. U rakovinových buniek sa totiž po určitom čase vyvinie rezistencia na ne a preto sa musí terapia zmeniť. 

Zlato robí lieky účinnejšími a presnejšími

Zlúčeniny na báze zlata môžu inhibovať enzým tioredoxín reduktázy nachádzajúci sa v rakovinových bunkách, ktorý je zodpovedný za vývoj rezistencie na užívané liečivá.

Vedci z tímu Suresha K. Bhargavy testovali v rámci štúdie rozličné bioaktívne molekuly na piatich typoch rakovinových buniek: Bunky rakoviny prostaty, prsníka, krčka maternice, melanómu a hrubého čreva. 

Vedci vidia svoj výskum nového lieku ako prísľub sľubného kandidáta pre vývoj novej triedy liekov na presne cielený útok na rakovinové nádory.

Nevyhnutnosť nových protirakovinových substancií vysvetľuje autorka štúdie Neda Mirzadehová obmedzeniami doteraz existujúcich chemoterapeutík na báze kovov. “Lieky na báze kovov úspešne zvýšili mieru prežitia onkologických pacientov, ale ich účinnosť je obmedzená z dôvodu toxických vedľajších účinkov, rezistencie na lieky a zlej stability.” Nimi vyvinuté molekuly na báze zlata by mohli tieto slabiny prekonať.

Záber zobrazuje bunky rakoviny prsníka. Zdroj: SITA/AP

Zlato má aj protizápalové účinky

Popri tom majú molekuly na báze zlata výrazne protizápalové vlastnosti. Tým by prichádzalo do úvahy aj ich použitie na chronické zápalové ochorenia ako je napríklad artróza. 

Štúdia vznikla aj preto, že univerzita RMIT spolupracovala s farmakológmi z inštitútu anorganickej chémie, technológie a materiálov. Vedci pracovali viac ako dve desaťročia na vývoji molekúl zlata pre praktické využitie a patria medzi málo vedcov na celom svete, ktorí sa zaoberajú liečebným potenciálom molekúl na báze zlata.

Zlato je v boji s rakovinou omnoho účinnejšie, ako bežné lieky. Ilustračné foto: SITA/AP

Využívanie zlata v tradičnej medicíne

Vedci z tímu Surha Bhargavu sa opierali o význam zlata pri tradičnom lekárskom využití a to najmä v Číne a Indii. “Vieme, že zlato je bez problémov prijímané ľudským telom a vieme, že sa používa na liečenie rôznych chorôb už tisíce rokov,” uviedol Bhargava. Doteraz to však nikdy nebolo vedecky preskúmané a vyhodnotené. A tu práve začal konať jeho inštitút. 

“Naša práca pomáha pri získavaní chýbajúcej evidencie, ako aj pri vývoji novej rodiny molekúl, ktoré sú ušité na mieru, aby zlepšili prirodzené liečivé účinky zlata.”

Doterajší vývoj liekov proti rakovine na báze zlata bol obmedzený na laboratórne experimenty a pokusy na zvieratách. Tím ale považuje svoje molekuly zlata za dostatočne zrelé na to, aby sa mohli v rámci klinických štúdií testovať aj na pacientoch. To bude ďalší krok austrálskych vedcov.

Vedci objavili, že zlato má aj výrazné protizápalové účinky. Zdroj: pixabay

Zlatý prach proti metastázam

Iní vedci chcú molekuly zlata použiť na to, aby zabránili rakovinovým bunkám sťahovať sa z pôvodného miesta a vytváraniu metastáz. V americkom Institute of Technology v Atlante vedci pracujú na tom, aby pomocou zlatých nanočastíc “odrezali nožičky” rakovinovým bunkám. Tieto tzv. pseudopodie (alebo panôžky) potrebujú rakovinové bunky na to, aby sa mohli v tele šíriť.

Ďalší výskumníci zas používajú častice zlata na krvné testy na detekciu rakoviny. Vedci z univerzity z Queenslandu zistili, že rakovinová DNA sa veľmi dobre viaže na vzácny kov. 

Zlato je preto veľkou nádejou pre budúci boj s rakovinou.