Domáce Politika Top

Obrovské protesty na Slovensku: FOTO Desaťtisíce ľudí v uliciach

BRATISLAVA – Dnes sa po celom Slovensku, ale aj v Európe a vo svete, konali zhromaždenia Za slušné Slovensko. Organizátori a zúčastnení žiadali vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej za účasti medzinárodných vyšetrovateľov a novú, dôveryhodnú vládu, v ktorej nebudú ľudia podozriví z napojenia na organizovaný zločin.

Na bratislavskom Námestí SNP vystúpilo niekoľko rečníkov, vrátane emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, sestry Jána Kuciaka Márie či herca Roba Rotha.  Zhromaždenie bolo pokojné. V Bratislave sa ľudia sťažovali, že mobilní operátori nezvládajú nápor, nefungoval signál, ani internet. Podľa odhadov sa mohlo v Bratislave zúčastnil zhruba 30-tisíc ľudí.

Skandovanie Dosť bolo Fica

Slovensko je otrasené tak, ako roky nebolo. Hrozné udalosti nás spojili, zaznelo dnes na bratislavskom námestí SNP. „Chceme sa postaviť za slušnú krajinu. Kto, ak nie my, kedy ak nie teraz?” pýtali sa na začiatku organizátori, ktorí vyzvali zúčastnených na to, aby počúvali pokyny a poďakovali sa polícii. Ľudia štrngali kľúčmi ako v novembri 1989 a skandovali „Dosť bolo Fica!”. Majú transparenty ako „Pozor padá vláda” či „Špirko je frajer”. Okrem slovenských vlajok vejú aj európske vlajky.

Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar
Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar

Zúčastneným sa prihovoril šéfredaktor týždenníka .týždeň Štefan Hríb, ktorý povedal, že za dva týždne padlo veľa slov a Slovensko zistilo, že jediný extrémista nie je Marian Kotleba. Je podľa neho desivé, je to hanba, že konšpirácie začal šíriť aj jeden ústavný činiteľ.

„Prišlo k vražde novinára? Vieme, čo bolo v jeho nedokončenom článku,” pokračoval Hríb a pripomenul, že Kuciak hovoril o prepojení ľudí blízkych premiérovi Robertovi Ficovi na taliansku mafiu. Zmyslom štátu nie je rast HDP či nízke dane, ale spravodlivosť. Slovensko dnes spravodlivé nie je. „Slovensko je dnes unesený, znásilnený štát. O tom bol nedokončený článok Jána Kuciaka,” pokračoval Hríb.

Slováci chcú zmenu

Vladimír Crmoman z Iniciatívy stredoškolských učiteľov hovoril za študentov aj učiteľov. „Dejú sa tu nesystémové veci, štrajkujeme, premiér sa s nami nedokáže ani len stretnúť. Sme na križovatke a rozhodujeme sa, čo bude ďalej,” povedal. Bol by rád, ak by to neskončilo iba pritom, že si ľudia zaprotestujú a nič sa nezmení. Ľudia začali skandovať “Chceme zmenu!” a “Odstúpiť!”.

Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar
Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar

„Na školstve vymenili ministra, lebo vedel povedať iba “ďakujem pekne za vaše otázky”. Terajšia povedala, že za kauzu s eurofondmi môžu všetci, musela by vymeniť celú republiku,” pokračoval Crmoman. Ľudí poprosil, aby to nevzdali, kým nebudú ministri slušní ľudia a odborníci na svojom mieste.

Vizitka vlády

To, ako Slovensko vyzerá, to, čo si o nás myslia v Európe, je vizitkou vlády. Dosť bolo skutkov, ktoré sa nestali. Pred tisíckami zhromaždených na Námestí SNP v Bratislave to uviedla opatrovateľka v Rakúsku Bibiana Kudziová. Povedala, že túto krajinu opustila, aby mohla žiť, a nie prežívať. Nízka nezamestnanosť nie je výsledkom vlády, ale toho, že ľudia z krajiny odišli.

Kudziová taktiež povedala, že dúfala, že toto zhromaždenie nebude musieť byť, že vláda si uvedomí, v akom stave je Slovensko. Má strach z toho, že je normálne legálne držať zbraň a mať na krku 70 trestných oznámení a to, že o štátnych tajomstvách vie človek bez previerky. Takisto pripomenula, že smrť siedmich opatrovateliek nie je doteraz vyšetrená. „Dokedy to tak bude?” pýtala sa.

Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar
Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar
Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar

Počas prejavu Diany Majdákovej, ktorá prehovorila za nezávislé kultúrne centrá a inštitúcie, ľudia začali skandovať „Hanba!” Majdáková hovorila o tom, že na Slovensku je absencia politickej kultúry, štátu vyčítala selektívny prístup k odhaľovaniu organizovaného zločinu či nedostatočné konanie štátnych orgánov, keď sa na ne obrátili občania s prosbou o pomoc, keď sa báli o vlastný život. Robert Roth počas svojho vystúpenia citoval aj Shakespeara. „Pravda môže stáť aj na jednej nohe, ale na dvoch môže kráčať vpred,” povedal Roth

Záleží im na osude krajiny

Všetkým, ktorí stoja na námestiach, záleží na osude tejto krajiny. Preto Mária Jasenková z organizácie Plamienok dnes vyšla a vystúpila na pódiu na bratislavskom Námestí SNP. „Stojím tu ako občan tejto krajiny, ako lekár, ktorý sa stará o nevyliečiteľne choré deti. Pracujem v oblasti, ktorú štát nepokrýva,” povedala.

To, čo sa udialo v posledných týždňoch, keď zomreli dvaja nevinní a ona počula prejavy plné snahy zničiť iných, deštrukcie, tak sa rozhodla, že nemôže ostať ľahostajnou. „Myslím si, že táto krajina potrebuje zmenu a ja chcem a verím, že všetci chceme, aby ľudia túto krajinu viedli založenú na poctivosti, spravodlivosti, na hodnotách dôležitejších ako je moc a peniaze,” pokračovala.

Róbert Bezák na proteste v Bratislave – Foto: Ján Zemiar
Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar
Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar

Guľka do srdca celej rodiny

Prisľúbila, že svoj život bude aj ďalej stavať na hodnotách čestnosti, pracovitosti a ak urobí chybu, skúsi sa z nej poučiť. „Ak to urobí väčšina z nás, verím, že život v našej krajine bude radostnejší,” povedala. Ľud po jej prejave skandoval “Do basy!” Mama zosnulej Martiny Kušnírovej prítomným odkázala, že ich podporuje. Námestie sa potom zmenilo na chvíľu na pietnu spomienku.

Na pódium vystúpila sestra Jána Kuciaka – Mária. „Guľku do srdca dostala celá naša rodina,” povedala s tým, že nevedela, či má ostať pri rodičoch alebo prísť. „Som rada, že ste tu a že vám to nie je jedno. Ani Martinke a Jankovi to nebolo jedno,” povedala. Vyzvala, aby boli ľudia na zhromaždení slušní a nenechali sa vyprovokovať. Zúčastneným sa poďakovala v mene svojej rodiny aj rodiny Martiny Kušnírovej.

Odkaz Bezáka pre Most-Híd

Organizátori následne pripomenuli svoje požiadavky – vyšetrenie vraždy za účasti medzinárodných vyšetrovateľov a novú dôveryhodnú vládu, v ktorej nebudú ľudia podozriví z prepojenia na organizovaný zločin.

Bývalý arcibiskup Róbert Bezák nevidí rozhnevaných, ale odhodlaných ľudí. Pozdravil Bélu Bugára, Luciu Žitňanskú, Petra Kresáka a Františka Šebeja, ktorým dal svoju dôveru. “Pozdravujem ich. Nech rozmýšľajú,” povedal Bezák. Pýtal sa, či guľka do hlavy a srdca bolo posolstvo pre ostatných, aby sme sa nestarali.

Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar
Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar

Otázka pre študentov

„Pýtal som sa študentov, či človek má nastaviť vlastný život pre právo, pravdu a spravodlivosť. Po chvíli mlčania mi povedali, že nie. Život potrebuje právo, pravdu a spravodlivosť,” povedal Bezák, ktorý pôsobí na gymnáziu. Mnohí politici by si mali uvedomiť, že ak právo a spravodlivosť pôjdu bokom, hrozí to aj im – minulosť to ukázala.

„Naučili sme sa byť ľahostajní pri všetkých tých kauzách, skutkoch, ktoré sa stali či nestali, ale aby zabitie človeka prešlo pomedzi, vedľa nás a stratilo sa v čase, to by bolo znakom, že sme morálne rozvrátení. Bolo by to znakom, že nám už na ničom nezáleží. Ale my takí nie sme, nám na tom záleží,” povedal Bezák za potlesku.

Štátna hymna nakoniec

„Janko a Martinka ostanú navždy v našich srdciach. Je na tom niečo hrozivé, až biblické, že až smrť povzbudí k životu, že smrť v nás obnoví túžbu po pravde a spravodlivosti,” dodal Bezák s tým, že Kuciak s Kušnírovou sú hrdinami Slovenska.

Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar
Protest v Bratislave – Foto: Ján Zemiar

Zhromaždenie ukončil spevák Juraj Benetin spievaním hymny. Ľudia počas spievania zapli telefóny a osvetlili celé Námestie SNP. Po hymne nasledoval potlesk, ľudia opäť štrngali kľúčmi a skandovali „Dosť bolo Fica!” Organizátori zhodnotili, že zhromaždenie bolo pokojné. Poprosili zúčastnených, aby sa ani na konci nedali vyprovokovať a pokojne sa rozišli domov.

Na záver zneli slová vďaky zo strany zúčastnených organizátorom. Ľudia sa zišli aj v Trnave, Košiciach, Nitre, Prahe, Brne, Bruseli či austrálskom Sydney. V Banskej Bystrici vystúpila napríklad hudobníčka Katarína Máliková. V Poprade prehovoril ochranár Erik Baláž.

Foto: Topky.sk / Ján Zemiar