Zahraničné Spoločnosť Top

Obrovská tragédia. Pád etiópskeho lietadla nikto neprežil, na palube zahynula rodina poslanca Hrnka

Zdroj: TASR / AP

ADDIS ABEBA (SITA/Redakcia) – Lietadlo smerujúce z etiópskej metropoly Addis Abeba do metropoly Kene Nairobi sa v nedeľu ráno zo zatiaľ neznámych príčin zrútilo. Haváriu neprežil ani jeden pasažier – medzi nimi  štyria Slováci. O nešťastí informoval úrad etiópskeho premiéra. Lietadlo typu Boeing 737 MAX 8 patrilo leteckej spoločnosti Ethiopian Airlines. 

 

Agentúra AP informovala, že na palube boli až štyria slovenskí občania. Podľa informácií Glob.sk by malo ísť o rodinu poslanca SNS Antona Hrnka. Oficiálne zatiaľ túto informáciu nikto z politiky nepotvrdil. Medzi poslancami sa však už šíri informácia, že zahynúť mala manželka, syn aj dcéra podpredsedu SNS. Štvrtou obeťou by mala byť slovenská novinárka internetového projektu dobranovina.sk. Danica Olexová.

To, že ide o zamestnankyňu tejto organizácie potvrdil pre Sme.sk aj jej riaditeľ Marián Čaučík. “Je to naša kolegyňa, ktorá pracovala pre program rozvojovej spolupráce Dobrá novina, kde podporujeme projekty v afrických krajinách. Danica bola zodpovedá za projekty v Keni,” povedal Čaučík. Do Kene a Tanzánie mala naplánovanú cestu.

Hrnkova rodina

Sme na svojej stránke tiež uvádza, že syn Antona Hrnka, Martin, pracoval ako delegát v cestovnej kancelárii Bubo travel. Okrem iných štátov v poslednej dobe robil sprievodcu na safari práve v afrických krajinách Keňa a Tanzánia.

Poslanec SNS smrť svojich najbližších potvrdil na sociálnej sieti. Glob.sk vyjadruje jemu a najbližším úprimnú sústrasť:

Aktualizované o aktuálne stanoviská MZV:

“V súvislosti s dnešnou leteckou haváriou spoločnosti Ethiopian Airlines si dovoľujeme vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým pozostalým obetí tohto nešťastia, pri ktorom podľa oficiálnych informácii zahynuli 4 občania Slovenskej republiky. Predstavitelia našich diplomatických misii v Etiópii a Keni ako aj naša diplomatická služba v Bratislave pristupujú k tejto tragédií s plným nasadením a v súlade s konzulárnou praxou. Z úcty k obetiam a z dôvodu ochrany osobných údajov bližšie informácie poskytnúť nemôžeme,” uviedol šéf tlačového oddelenia rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

Profil Antona Hrnka

Anton Hrnko sa narodil v roku 1955 v Žiline. V súčasnosti je podpredseda Slovenskej národnej strany. V roku 1981 bol členom a funkcionárom KSČ na úrovni základnej organizácie. V roku 1990 bol zakladajúci člen SNS a v rokoch 1992-1994 bol výkonným podpredsedom SNS. Po takmer celoplošných uzneseniach okresných rád SNS a výzvach na odstúpenie boli spolu s Ľudovítom Černákom a Vladimírom Miškovským ako iniciátori občiansko-liberálnej frakcie vylúčení zo SNS. V ten istý deň sa stali zakladateľmi Národno-demokratickej strany, ktorá sa zlúčila s Demokratickou úniou Slovenska na Demokratickú úniu. Po vystúpení z Demokratickej únie sa v roku 2014 vrátil do SNS a na ich sneme bol zvolený za podpredsedu.

Podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko. Zdroj: SITA / Diana Černáková

157 mŕtvych

V lietadle, ktoré havarovalo v nedeľu ráno neďaleko etiópskej metropoly Addis Abeba, bolo 157 ľudí, z toho 149 pasažierov a osem členov posádky. Boli to cestujúci 33 národností vrátane 32 Keňanov a 17 Etiópčanov. Čínske médiá informujú, že na palube bolo osem čínskych štátnych príslušníkov.

Zoznam národností na palube

Spoločnosť Ethiopian Airlines v súčasnosti poskytuje ďalšie podrobnosti o cestujúcich, ktorí boli na palube lietadla ET 302. Zverejnili doterajšie čísla.

Medzi cestujúcimi lietadla spoločnosti Ethiopian Airlines, ktoré havarovalo v nedeľu ráno krátko po štarte z Addis Abeby, boli aj delegáti veľkej environmentálnej konferencie OSN zvolanej do Nairobi v Keni, píše TASR.  Spomínané podujatie – Environmentálne zhromaždenie OSN – sa začne v pondelok v Nairobi za účasti viac ako 4700 delegátov. prítomní budú aj viacerí prezidenti, premiéri, podnikatelia či diplomati, aktivisti a novinári. Konferencia potrvá do 15. marca.

Na mieste nehody

Generálny riaditeľ spoločnosti Ethiopian Airlines Tewolde Gebremariam bol na mieste nehody. Vyjadril úprimnú sústrasť rodinám pozostalých.

Zdroj: FB Ethiopian Airlines

 

Tlačová konferencia Ethiopian Airlines

Gebremariam povedal na tlačovej konferencii, že kapitán havarovaného lietadla hovoril riadiacim pracovníkom na letisku Bole, že má ťažkosti, chcel sa vrátiť a že dostal povolenie. Gebremariam tiež uviedol, že keď navštívil miesto nehody, stále tam bol dym.

Gebremariam informoval, že lietadlo Boeing 737-8 MAX bolo nové a leteckej spoločnosti ho výrobca dodal v polovici novembra minulého roku. Naposledy prešiel technickou kontrolou 4. februára. Nalietaných mal len 1200 hodín. Pilot bol skúsený, v leteckej spoločnosti pracoval od roku 2010.

Etiópsky premiér Abiy Ahmed nariadil dôkladné vyšetrenie nešťastia a prisľúbil pomoc rodinám obetí, uviedla TASR.

Lietadlo sa zrútilo krátko po štarte

Pre príbuzných cestujúcich na palube lietadla bola zriadená informačná telefonická linka.

Lietadlo, ktoré smerovalo do kenskej metropoly Nairobi, sa zrútilo šesť minút po štarte, o 08:44 miestneho času (06:44 SEČ), zhruba 50 kilometrov na juh od Addis Abeby. Lietadlo typu Boeing 737 patrilo leteckej spoločnosti Ethiopian Airlines. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

Úrad etiópskeho premiéra medzičasom vydal stanovisko, v ktorom vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým.

 

Tragédia za tragédiou

Už v októbri havaroval Boeing 737 MAX 8 krátko po štarte. Išlo o let Lion Air 610 a pri havárii zomrelo 189 ľudí. Stroj narazil do mora severovýchodne od Jakarty.

Havária v roku 2010

Lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines malo vážnu nehodu naposledy v roku 2010. V tom čase Boeing 737-800 explodoval po štarte v Libanone – zabitých bolo 83 cestujúcich a sedem členov posádky.

 

Galéria
Miesto nehody. Zdroj: BBC
Príbuzní obetí. Zdroj: SITA / AP
Príbuzní obetí. Zdroj: SITA / AP
Ostatní cestujúci čakajú mimo letiska Bole International Addis Abeba. Zdroj: SITA / AP
navigate_before
navigate_next