Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Obmedzeniam je koniec. Výrazné uvoľňovanie sa dotkne hraníc, škôl aj rúšok

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Otvárame hranice pre ďalšie krajiny, do škôl bude môcť ísť viac detí, starší žiaci sa môžu vrátiť do lavíc. Nie, nie je to sen, ale realita. Premiér Igor Matovič spolu s konzíliom epidemiológov vo veľkom uvoľňuje opatrenia, ktoré tu doteraz boli. Pre Slovákov je bezpečných celkovo 19 krajín, aj obľúbené dovolenkové destinácie. Mnohé povinnosti sa zmenili na dobrovoľnosť. Vo viacerých prípadoch sa ruší aj povinnosť karantény. Premiér ale naďalej vyzýva Slovákov, aby boli zodpovední a nepokazili si to. Čo všetko sa mení? 

 

Premiér Igor Matovič informoval, že okrem Rakúska, Česka a Maďarska budeme môcť slobodne cestovať aj do ďalších 16-tich krajín. Ide o Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. V prípade týchto krajín  sa ruší povinná štátna karanténa a eKaranténa, teda domáca karanténa. Povinnosť sa mení na odporúčanie. V prípade ostatných krajín povinnosť ostáva. Hlavný hygienik Ján Mikas poznamenal, že zhruba v dvojtýždňových intervaloch sa bude aktualizovať zoznam bezpečných krajín v závislosti od epidemiologickej situácie v iných krajinách. Podľa Igora Matoviča sa voči týmto bezpečným krajinám sa otvára akákoľvek možnosť dopravy – to znamená vlaková, autobusová, ale aj letecká. “Ak už ľudia potrebujú cestovať, chceme im dať zoznam krajín, kde to je bezpečné. Do ostatných krajín neodporúčame cestovať,” povedal premiér. Naďalej budú testovaní prioritne tí, ktorí prídu z krajín mimo zoznamu, teda “navrátilci” z inej krajiny, ako je spomínaných 19 krajín EÚ.

Koronakríza nám na dlhé týždne zatvorila hranice so susedmi a vycestovať bez toho, aby sme museli ísť do povinnej karantény, ani nebolo možné. To však je od minulého týždňa minulosťou. Počas prvej zahraničnej návštevy premiéra Igora Matoviča, ktorá sa uskutočnila tradične v Čechách, oznámil spolu s Andrejom Babišom, že sa úplne otvárajú hranice pre Čechom a Slovákov. Žiadne kontroly, žiadna karanténa, iba vzájomný voľný pohyb obyvateľov týchto krajín. Následne v piatok ráno otvorili hranice aj s Rakúskom, ktoré pre Slovensko otvorilo hranice v strede týždňa, a s Maďarskom. Otázne tak naďalej ostáva iba Poľsko, kde je prípadne otvorenie hraníc rovnako na spadnutie.

Letiská sa opäť otvoria pre 19 bezpečných krajín. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

To, ako budú môcť Slováci cestovať, by mal upravovať tzv. cestovateľský semafor. V praxi ide o rozdelenie krajín EÚ do troch zón – zelenej, oranžovej a červenej, podľa farieb na semafory. Na základe toho, v ktorej zóne sa krajina bude nachádzať, sa bude postupovať. O tom, či sa takýto cestovateľský semafor zavedie, sa rozhodlo v pondelok 8. júna. Od 9. hodiny rannej prebiehalo rokovanie konzília. Viac sa dočítate TU. 

Nejde iba o hranice

Premiér však informoval, že to nie je všetko. Od stredy sa budú vo veľkom meniť aj ďalšie, do teraz známe opatrenia. Ako informoval, od stredy 10. júna sa budú otvárať aj detské kútiky v obchodných centrách či centrá voľného času a základné umelecké školy. V prípade ZUŠ však otvorenie závisí od zriaďovateľa. Premiér s radosťou informoval, že sa rušia aj obmedzenia počtov žiakov pre materské školy a základné školy. Doteraz mohlo v jednej triede v škôlke byť maximálne 15 žiakov, v prípade 1. až 5. ročníka základných škôl to bolo maximálne 20 žiakov. Okrem toho sa posledný školský týždeň otvoria brány škôl aj pre zvyšných žiakov – teda žiakov 6. až 9. ročníka základných škôl a všetkých ročníkov stredných škôl. Rovnako, ako v prípade prvého otvárania škôl, je návrať žiakov do lavíc opäť dobrovoľné.

Prípadný návrat starších žiakov tak bude závisieť od rodičov a vedenia škôl. Matovič však chce, aby žiakom nebola odopretá možnosť ísť si osobne po vysvedčenie. Minister školstva Branislav Gröhling uviedol, že od 15. júna bude prevádzka škôl stanovená na desať hodín, doteraz to bolo deväť. “Ruší sa povinné meranie teploty, po novom je to formou odporúčania a bude náhodné,” povedal minister školstva. Ruší sa aj prehlásenie zákonného zástupcu o zdravotnom stave dieťaťa pre materskú školu. V platnosti však stále ostáva vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti dieťaťa. Rovnako vyzval pedagógov, aby v čase, kedy sa žiaci vrátia do lavíc, ich neskúšali.

Ruší sa aj zákaz konania školských hromadných podujatí, ako sú napríklad školské besiedky, dodržiavať sa však majú nariadenia hlavného hygienika. Zrušený bude aj desaťminútový limit na zotrvanie zákonného zástupcu v priestore školy. Podľa ministra sa však odporúča minimalizovať ich čas zotrvania v priestoroch školy. Gröhling poznamenal, že manuál k novej prevádzke škôl bude zverejnený na webe rezortu školstva. Rodičia, ktorí sa rozhodnú neposlať deti v júni do škôl, majú aj naďalej právo poberať OČR dávku.

Matovič chce, aby si žiaci mohli prevziať vysvedčenia osobne. Povolil otvorenie všetkých tried základných a stredných škôl. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Rúška v exteriéri iba dobrovoľne

Uvoľňovanie sa dotklo aj nočných klubov. Tie budú môcť byť po novom rovnako otvorené. Menia sa aj pravidlá pre limity ľudí v interiéroch – po novom sa vymedzený priestor na jedného zákazníka (10 metrov štvorcových, alebo dodržiavanie dvojmetrových rozostupov, v prípade gastropevádzok rozostup dva metre medzi rohmi stolov) sa z povinnosti mení na odporúčanie.

Uvoľňovanie sa dotkne aj povinnosti nosiť rúška. Doteraz bolo rúško v exteriéri povinné v prípade, ak ľudia nevedeli dodržať povinný rozostup dva metre. Po novom sa táto povinnosť mení na dobrovoľnosť. V interiéroch ostáva povinnosť rúšok naďalej. Rovnako ostáva sanitárny deň pre maloobchody v nedeľu či povinnosť dezinfekcie rúk. Podľa profesorky Zuzany Krištúfkovej táto povinnosť ostáva kvôli dôchodcom, ktorí sú najohrozenejšou skupinou. V prípade pracovísk, kde pracuje uzavretý kolektív ľudí, sa povinnosť rúšok mení rovnako na dobrovoľnosť, ak sedia dva metre od seba. Mikas okrem toho vyzval poslancov v parlamente, aby dodržiavali povinnosť rúšok. Viacerí totiž nosiť rúško v rokovacej sále nechce. Uviedol, že ide o miesto, kde sa stretáva množstvo ľudí a ide o epidemiologické riziko.

Mohlo by vás zaujímať