Spoločnosť Zahraničné

Obľúbenú dovolenkovú destináciu sužujú lesné požiare: Evakuácia obyvateľov

Lesné požiare v Grécku - Zdroj: SITA/AP Photo/Theodora Tongas

ATÉNY – Evakuáciu obyvateľov viacerých gréckych obcí si v pondelok vynútil požiar, ktorý vypukol západne od metropoly Atény a rýchlo sa rozšíril cez miestny borovicový les. Do boja s ohňom neďaleko prímorského mestečka Kineta ležiaceho zhruba 50 kilometrov západne od Atén nasadili okolo 80 hasičov a 40 hasičských áut, sedem lietadiel a štyri helikoptéry, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady. Hasiace práce komplikuje silný vietor, často meniaci smer.

Evakuácia postihla dovedna tri miestne obce. Požiar si tiež vynútil uzavretie takmer 20-kilometrového úseku dvoch diaľnic spájajúcich Peloponézsky polostrov so strednou časťou krajiny. Grécka televízna stanica Skai priniesla zábery horiacich pozemkov a minimálne jedného spáleného domu. Niektorí z miestnych obyvateľov sa snažili uchrániť svoj majetok a plamene sa pokúšali uhasiť záhradnými hadicami, iní z oblasti utekali autami či mopedmi.

Príčina požiaru, ktorý vypukol v pohorí Gerania pri Kinete, doposiaľ nie je známa. Grécko podľa predpovedí čakajú horúce dni s teplotami až do 40 stupňov Celzia a riziko vzniku požiarov je podľa miestnych úradov vysoké. Agentúra AP priblížila, že ďalší požiar vypukol v pondelok na juhogréckom ostrove Kréta. S plameňmi, ktorým padli za obeť poľnohospodárska pôda i lesný porast, tam bojujú desiatky hasičov i dva hasiace vrtuľníky. Lesné požiare sú v horúcich a suchých letných mesiacoch v Grécku pomerne bežným javom. Zrejme najhoršie však doposiaľ zasiahli juh tejto krajiny v roku 2007, pričom si vtedy vyžiadali vyše 60 obetí na životoch.