Regióny Košice

Obec Čečejovce svojpomocne zriadila zberný dvor, chce eliminovať čierne skládky

Zdroj: TASR / Diana Semanová

ČEČEJOVCE – Eliminovať čierne skládky vo svojom katastri chce obec Čečejovce v okrese Košice-okolie prostredníctvom zberného dvora, ktorý zriadila. Otvorili ho v polovici júna, odvtedy z neho vyviezli 12 veľkoobjemových kontajnerov odpadu. Ako pre TASR povedal starosta Lukáš Macák, vybudovali ho svojpomocne z vlastných zdrojov, stálo ich to približne 46.000 eur.

 

Za kúpu pozemku na Paňovskej ulici s rozlohou 2100 štvorcových metrov, na ktorom zberný dvor stojí, zaplatili 31.000 eur. Ďalších 15.000 eur stála úprava terénu a príprava na jeho fungovanie. „Myslím si, že sme takým vzorom pre ostatné obce, ako si vybudovať zberný dvor bez akýchkoľvek dotácií. Dá sa to bez problémov. Sú na to síce výzvy, ale proces je komplikovaný a zdĺhavý. Keď to dokážeme urobiť svojpomocne a za málo peňazí, tak prečo nie. A budeme to mať za dva mesiace. Ak by sme išli cez výzvu, trvalo by to možno dva až tri roky,“ povedal s tým, že po zbernom dvore v obci bol veľký dopyt. Podľa starostu nelegálne skládky odpadu netvorili len domáci, ale aj obyvatelia iných obcí, dokonca aj tých vzdialenejších. „Od vzniku zberného dvora sme už vyčistili veľmi veľa čiernych skládok, pomáhajú nám aj dobrovoľníci. Na priľahlé poľné cesty tiež dávame závory, ktoré bránia prechodu áut. Slúžiť budú len peším a cyklistom, aby tam nevyvážali odpad,“ vysvetlil.

Ľudia z okolitých obcí po zriadení zberného dvora v Čečejovciach prejavujú záujem odniesť odpad práve tam. Slúži však len tamojším.  Macák nepredpokladá, že pravidlá zmenia. Zdôvodňuje to tým, že je povinnosťou každej obce, aby sa porátala s odpadom svojich obyvateľov. „Všetci naši obyvatelia sa skladajú na zberný dvor na základe poplatku za komunálny odpad. Zo sumy 13,50 eura ročne na osobu sme ho zvýšili na 20 eur,“ spresnil s tým, že zvýšenie považuje za férové, keďže občanom ponúkli novú službu.

Zdroj: TASR / Diana Semanová

Na zberný dvor môžu priniesť plasty, sklo, papier, veľkoobjemový odpad, biologicky rozložiteľný odpad aj drobný stavebný odpad. Disponujú váhou do šiestich ton, štiepkovačom – drvičom konárov či úžitkovým vozidlom. Starostu prekvapilo množstvo papiera, ktoré obyvatelia na zberný dvor doposiaľ doniesli. K dispozícii je dva dni v týždni. „Najviac nosia odpad na kompostovisko, ale v podstate z každého druhu – koberce, matrace. Viac ľudí sem chodieva v sobotu, ale ani v stredu sa tu človek nezastaví. Ľudia ďakujú, lebo sa nemajú ako zbaviť takého odpadu,“ povedal pracovník zberného dvora Július Horváth. Obec tento rok plánuje žiadať o peniaze z eurofondov na nákup drvičky stavebného odpadu. „Keby sme dokázali podrviť tie omietky a betón na menšiu frakciu, mohli by sme to použiť na naše stavebné práce. V tomto vidím potenciál,“ doplnil starosta.