Zahraničné Spoločnosť

Tínedžera z Christchurchu obvinili zo šírenia videonahrávky útoku

Na videosnímke údajný strelec jazdí a pozerá sa na tri zbrane na strane spolujazdca 15. marca 2019 na Novom Zélande. (TASR/AP)

CHRISTCHURCH – Osemnásťročného mladíka predviedli v pondelok pred novozélandský súd, kde čelí obvineniam z distribúcie videonahrávky piatkovej krvavej streľby v mešite Al Noor v meste Christchurch. Informovala o tom agentúra AFP.

Tínedžera z Christchurchu, ktorého meno nariadil sudca nezverejniť, obžalovali aj zo zverejnenia fotografie tejto mešity s odkazom “cieľ dosiahnutý”, ako aj z podnecovania násilia. Za každé z obvinení mu hrozí trest do výšky 14 rokov väzenia, vyplýva zo stanoviska prokuratúry.

Sudca rozhodol, že zadržaného neprepustia na kauciu. Ďalšie pojednávanie stanovil na 8. apríla.

Podrobnosti o obvineniach voči tínedžerovi na základe rozhodnutia sudcu budú takisto neverejné. Vyšetrovatelia uviedli, že dosiaľ nič nenasvedčuje, že by bol priamo zapletený do útokov.

Spoločnosť Facebook cez víkend oznámila, že počas prvých 24 hodín od masakry na Novom Zélande odstránila 1,5 milióna videí z tejto streľby, pri ktorej zahynulo 50 ľudí.

Podľa agentúry AP to poukazuje na to, ako rýchlo sa provokatívne a často znepokojujúce zábery rozšíria na internete, ako aj na ťažkosti, ktoré musia sociálne siete riešiť pri snahe odstrániť ich.

Facebook uviedol, že zabránil nahratiu 1,2 milióna týchto videí na svoju sociálnu sieť, ktorá má viac než 2,2 miliardy používateľov. Znamená to však, že 300.000 verzií tohto videa bolo možné sledovať aspoň krátky čas predtým, než ich vymazali, píše AP. Video zachytávajúce útok nakrútil páchateľ.

Páchateľ masakry útočil sám, mohol mať podporu

Páchateľ piatkovej streľby v dvoch novozélandských mešitách konal sám. Uviedla to v pondelok miestna polícia, ktorá však nevylúčila existenciu ďalších osôb, ktoré mohli páchateľa podporovať.

Masakra v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala 50 obetí na životoch a 50 zranených.

Strelca, 28-ročného austrálskeho pravicového extrémistu Brentona Tarranta, zatkli krátko po čine a obvinili z vraždy. Bezprostredne však panovali nejasnosti v tom, či masakru spáchal jeden alebo viacero páchateľov.

“Jednoznačne sme toho názoru, že za toto (streľbu) je zodpovedný len jeden útočník,” uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii šéf novozélandskej polície Mike Bush, ktorého citovala agentúra AP.

Komisár však nevylúčil, že páchateľ mohol mať aj podporu ďalších osôb. Podľa neho je táto otázka “veľmi, veľmi dôležitou” súčasťou celého vyšetrovania.

V Christchurchi by sa v pondelok mali konať prvé pohreby obetí piatkovej streľby. Tri dni po útokoch majú miestne úrady vydať prvé obete rodinným príslušníkom.

V nemocniciach stále zostáva 31 zranených, z toho deväť je v kritickom stave. Novozélandská vláda sa po útoku dohodla na opatreniach na sprísnenie zákonov o strelných zbraniach.

Obchodník z Christchurchu predal štyri zbrane podozrivému z masakra

Majiteľ obchodu so zbraňami v novozélandskom meste Christchurch v pondelok priznal, že predal štyri strelné zbrane a muníciu mužovi obvinenému zo zabitia 50 ľudí v tamojších mešitách, a to prostredníctvom “políciou overovaného procesu internetovej objednávky poštou”. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

David Tipple, ktorý vlastní obchod Gun City, vo vyhlásení uviedol, že poskytol polícii doklady o nákupe a úplné podrobnosti o predaji týchto zbraní. Podľa jeho slov k nim však nepatrili poloautomatické zbrane, aké páchateľ použil pri útoku.

Tipple dodal, že on i jeho zamestnanci sú “zdesení a zhnusení” piatkovým útokom v Christchurchi. “Nezistili sme nič mimoriadne o tomto držiteľovi (zbrojného) preukazu,” napísal.

Zadržaný podozrivý, 28-ročný Austrálčan Brenton Tarrant, má zbrojný preukaz od roku 2017. Podľa polície mal pri sebe v čase útoku päť strelných zbraní. Pravicovému extrémistovi, ktorého umiestnili do vyšetrovacej väzby, hrozí doživotie.

Miestne médiá v pondelok informovali, že Tarrant sa plánuje na súde zastupovať sám. Jeho súdom pridelený právnik, ktorý ho zastupoval na sobotňajšom pojednávaní, pre denník New Zealand Herald tiež povedal, že Tarrant sa nezdá mentálne labilný. Pred súd ho najbližšie predvedú 5. apríla.

V Christchurchi by sa v pondelok mali konať prvé pohreby obetí piatkovej streľby v dvoch mešitách. Tri dni po útokoch majú úrady vydať prvé obete rodinným príslušníkom. V islame je pritom obvyklé, že zosnulých pochovávajú do 24 hodín, približuje DPA.

Galéria
Na videosnímke údajného strelca sú zbrane na strane spolujazdca 15. marca 2019 na Novom Zélande. (TASR/AP)
Na videosnímke údajného strelca sú zbrane v jeho aute 15. marca 2019 na Novom Zélande. Streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala 40 obetí. (TASR/AP)
Policajti stoja neďaleko miesta streľby v mešite 15. marca 2019 v štvrti Linwood v novozélandskom meste Christchurch. (TASR/AP)
KK3 Christchurch – Na Na snímke zakryté telo jednej z obetí pred mešitou 15. marca 2019 v novozélandskom meste Christchurch. (TASR/AP)
Policajti blokujú cestu neďaleko miesta streľby v mešite 15. marca 2019 v štvrti Linwood v novozélandskom meste Christchurch. (TASR/AP)
Muž telefonuje pred mešitou 15. marca 2019 v novozélandskom meste Christchurch. (TASR/AP)
Zdravotníci odvážajú zraneného z mešity 15. marca 2019 v novozélandskom meste Christchurch. (TASR/AP)
navigate_before
navigate_next

Vláda sa po útoku dohodla na sprísnení zbrojnej legislatívy

Novozélandská vláda sa po streleckom útoku v dvoch mešitách v meste Christchurch, pri ktorých zahynulo 50 ľudí, “v zásade” dohodla na opatreniach na sprísnenie zákonov o strelných zbraniach. Príslušnú reformu oznámi do desiatich dní, informovala v pondelok premiérka Jacinda Ardernová.

“Urobili sme rozhodnutie ako kabinet, sme jednotní,” povedala Ardernová po zasadnutí svojej vlády s tým, že je ešte potrebné doriešiť podobnosti sprísnenia vlastníctva strelných zbraní. Informovali o tom agentúry APF a AP.

Ardernová tiež oznámila preskúmanie práce spravodajských služieb krajiny.

Austrálskeho pravicového extrémistu obvineného z masakry pred dobre naplánovaným útokom v mešitách neodhalili a objavilo sa znepokojenie, že tajné služby sa pri odhaľovaní bezpečnostných hrozieb príliš zameriavajú na moslimskú komunitu, píše AP.

Austrálska vláda medzitým oznámila, že poskytne ďalšie verejné dotácie na posilnenie ochrany náboženských objektov pred potenciálnymi útokmi. Premiér Scott Morrison uviedol, že k dispozícii bude celkovo 55 miliónov austrálskych dolárov určených na bezpečnostné kamery a systémy, osvetlenie, oplotenie či alarmy.

Morrison zdôraznil, že náboženská sloboda sa musí začínať právom modliť sa a zhromažďovať bezpečne, bez strachu z násilia.

“Tak si želám, aby sme toto nepotrebovali v miestach náboženského uctievania v Austrálii, či už to sú chrámy, školy, mešity alebo kostoly. Trápi ma, že je to potrebné. Ale, žiaľ, potrebné to je,” povedal Morrison.