Domáce Koronavírus Politika Spoločnosť Top

Obchodné reťazce sú plné ľudí. Zamestnanci denne riskujú nákazu, to by sa malo zmeniť

Zdroj: TASR / Františšek Iván

Nákupný ošiaľ

Situácia na Slovensku nie je práve najlepšia. Strach z toho, čo bude ďalej, vyhnal ľudí do obchodov, aby si zaobstarali potraviny do zásoby. Mnohí najmä z obáv, že nebude možné nič kúpiť. ,,My, členovia Slovenskej aliancie moderného obchodu (Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, Terno a TESCO), v spolupráci so svojimi dodávateľmi, robíme všetko pre to, aby sme zvládli zvýšený dopyt spotrebiteľov po potravinách a drogériovom tovare,’’ informovala zákazníkov aliancia.

Dodávajú, že napriek ich snahe sa môže stať, že niektorý tovar je dočasne nedostupný. To, že sú prázdne regály, je preto, že zamestnanci pri takých enormných dopytoch nestíhajú dokladať tovar. ,,Chceme však ubezpečiť zákazníkov, že v takýchto prípadoch, ide len o krátkodobý výpadok produktov súvisiaci s časom potrebným na doplnenie tovaru (priebežná objednávka od výrobcu, hľadanie alternatívnych dodávateľov, dodanie, doloženie tovaru na pult).’’

O dostatku potravín upozornila občanov aj samotná ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Rezort komunikuje s poľnohospodármi, potravinármi, ale aj obchodnými reťazcami. ,,Potravín je dostatok. Nie je žiadny dôvod na paniku a vytváranie nadmerných zásob potravín, surovín na ich výrobu. Dostatok potravín je na skladoch aj v maloobchode. Chcem vás preto vyzvať na zachovanie rozvahy, dodržiavanie pokynov hygienikov a ohľaduplnosť voči spoluobčanom nosením rúšok,’’ vyhlásila Matečná.

 

Pred obchodmi sa tvoria zástupy ľudí. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Panika nás nezachráni

Zároveň Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) vyzýva, aby zákazníci pri nákupoch zohľadňovali to, čo reálne potrebujú. V týchto časoch by malo platiť nakupovanie s mierou. Aliancia zdôrazňuje, že potravín je dostatok. ,,V prvom rade je dôležité zachovať pokoj a rozvahu,’’ doplnil pre Glob.sk predseda aliancie Martin Krajčovič.

 

Matečná upozorňuje, že potravín je dostatok. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Pomôžte aj vy

Obchodné reťazce si uvedomujú riziko nákazy a robia všetko preto, aby sa koronavírus nešíril. Uvedomujú si ale, že to bez pomoci zákazníkov nezvládnu. Vývoj situácie závisí od nás všetkých. Preto aliancia požiadala o spoluprácu zákazníkov a zverejnila ODPORÚČANIA, ktoré sa môžu ľuďom počas nákupov hodiť:

  • Vyhnite sa nákupom v čase špičky. Prosíme, nechajte deti doma a nákup urobte sami.
  • Nakupujte iba to, čo naozaj potrebujete. Ak sa nezmyselne zásobíte prehnaným množstvom produktov, ohrozíte jeho dennú dostupnosť pre iných.
  • Počas nákupu, prosím, dodržujte bezpečnostnú vzdialenosť pri obslužných pultoch či platení;
  • Odporúčame platby bezhotovostným stykom, je to rýchlejšie a pohodlnejšie.
  • Ak je to možné, použite samoobslužné pokladne.
  • Ak máte rúško, prosím nasaďte si ho a noste ho počas celej doby pobytu v obchode tak, aby zakrývalo ústa aj nos.
  • Ak rúško nemáte, použite, prosím, vreckovku, šál alebo akýkoľvek materiál na ochranu nielen seba, ale aj ostatných.
  • Pri nakupovaní dbajte na odporúčania zdravotníkov. Ani počas nakupovania sa nedotýkajte tváre, najmä pier, nosa a očí.
  • Ak máte kašeľ alebo nádchu, zakryte si, prosím, ústa a nos lakťom alebo vreckovkou a vreckovku vyhoďte do koša. Na ľudí v obchode, prípadne na jedlo a iné výrobky, prosíme, nekašlite a nekýchajte.
  • Nenaberajte čerstvé výrobky (najmä pekárske) holými rukami, ale používajte jednorazové rukavice, vrecká alebo kliešte.

 

Nosením ochranných rúšok môžete pomôcť zastaviť nákazu aj vy. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Mohlo by vás zaujímať:

 

Do obchodov by ste mali vstupovať iba s rúškom. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa