Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Obchodné reťazce sú plné ľudí. Zamestnanci denne riskujú nákazu, to by sa malo zmeniť

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Situácia v obchodoch s potravinami je v posledných dňoch až neuveriteľná. Niektorí zamestnanci pritom do poslednej chvíle obsluhovali zákazníkov bez rúšok. Keďže sú beznádejne vypredané, zamestnávatelia im ich nevedeli zabezpečiť. Našli sa medzi nimi aj takí, ktorí si ich vyrobili sami doma. Našťastie Slovensko v týchto dňoch očakáva naskladnenie niekoľkých miliónov rúšok. Ochranné prostriedky by sa tak mali dostať aj k spomínaným zraniteľným skupinám, ktoré sú neustále v kontakte s davom ľudí.

 

O nedostatku rúšok informuje väčšina obchodných reťazcov. Avizovali, že v prípade zabezpečenia ochranných pomôcok sa obrátia na vládu. ,,Čo sa týka ochranných materiálov, tak je ich nedostatok. Preto sa chceme obrátiť na vládu a požiadať aj o prednostnú distribúciu ochranných pomôcok pre pracovníkov obchodu, aby sme vedeli predísť možným rizikám nákazy zamestnancov, keďže predaj potravín je služba, ktorá je závislá na ľudských zdrojoch,” uviedol koncom minulého týždňa pre Glob.sk zo Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič. Aliancia združuje sedem zahraničných reťazcov – BILLA, KAUFLAND, LIDL, TESCO, METRO, dm drogerie markt a TERNO. Obchodné reťazce sú ochotné si dokonca rúška kúpiť, no aktuálne na trhu nie sú zohnateľné. Aliancia tak neustále rokuje s vládou.

Vyzerá to tak, že sa situácia ohľadom ochranných rúšok zlepšuje. V nedeľu totiž vyhlásil predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura, že podpísali zmluvy na dodanie 30-miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných pomôcok. Včera informáciu potvrdil a dodal, že rúška majú prísť na Slovensko do utorka 24. marca. ,,Čakáme na prvé naskladňovanie, robíme všetko preto, aby sme zabezpečili dopravu pre naskladnený materiál v objeme 65 kubických metrov v Číne. Ostatné by sa mohlo naskladňovať v piatok – sobotu a na budúci týždeň v utorok. Všetok nakontrahovaný tovar by sa mal do budúceho utorka dostať na Slovensko,” vysvetlil Kičura. Dodal, že rúšok by malo byť dostatok pre všetkých občanov. Aj rezort zdravotníctva avizoval, že ochranné prostriedky dostanú všetci, čo to potrebujú. SŠHR postupne objednáva rúška aj od slovenských firiem. V nedeľu podpísali ďalšie tri zmluvy na dodávku vyše 20-miliónov chirurgických rúšok. Dodajú ich spoločnosti – A-testing so sídlom v Jelke, Lacorp z Bratislavy a Zornica Banko Fashion z Bánoviec nad Bebravou.

Tu a teraz

Je teda viac ako pravdepodobné, že rúška sa postupne dostanú aj k zamestnancom v obchodných reťazcoch. Zatiaľ rúška, ktoré sú k dispozícii, sú distribuované prioritne do ambulancií. Preto bola kúpa nových rúšok nevyhnutná. Napriek tomu, že vláda a zamestnávatelia zrejme robia, čo môžu, ochranné rúška potrebujú zamestnanci v obchodoch tu a teraz. Veľký problém totiž môže nastať vtedy, ak by sa nakazil čo i len jeden zamestnanec prevádzky. Rovnako to platí aj v prípade ľudí, ktorí pracujú v skladoch alebo tovar distribuujú do prevádzok. Takáto situácia by mohla ochromiť obchodné reťazce. Zatiaľ je tak na nich, ako si s nedostatkom poradia. Mnohí situáciu zobrali do vlastných rúk a rúška si vyrobili doma.

 

Ochranné rúška by sa mali dostať prioritne k zamestnancom v obchodoch. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Neustála dezinfekcia

Napriek tomu, že sa zatiaľ rúška k mnohým zamestnancom nedostali, obchodné reťazce prijali nadštandardné hygienické opatrenia. ,,Neustále prebieha dezinfekcia obchodov, aby sme minimalizovali riziko nákazy. Rovnako dbáme aj na zdravie zamestnancov, niektorí obchodníci v rámci interných opatrení distribuujú čerstvé ovocie alebo vitamínové doplnky stravy svojim zamestnancom,’’ uviedol pre glob.sk predseda SAMO Martin Krajčovič.

Mnohé obchody prijali takisto interné opatrenia, aby do práce nastupovali naozaj len zdraví zamestnanci. Okrem toho v mnohých reťazcoch zamestnanci pravidelne dezinfikujú madlá nákupných vozíkov, chladiace boxy, ale napríklad aj deliče nákupov na kasách. ,,Spolupracujeme so zazmluvnenými a certifikovanými dodávateľmi, prostredníctvom ktorých pravidelne čistíme priestory našich predajní a skladov. Vo všetkých pokladniciach sa nachádzajú dezinfekčné prostriedky pre náš personál, dezinfikujeme aj dotykové obrazovky na pokladniciach a pin pady. Dezinfikujeme tiež priestory skladov, manipulačnú techniku a tiež spoločné priestory v našich budovách,’’ uviedol vedúci úseku komunikácie Lidl Tomáš Bezák.

 

Zamestnanci v otvorených predajniach neustále dezinfikujú priestory. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Sťažnosti ľudí

Svoje priestory rovnako dezinfikuje aj obchodný reťazec Billa. Rozhodli sa dokonca pre ďalší zásadný krok. ,,Do odvolania sme zrušili ochutnávky na všetkých našich predajniach z preventívnych dôvodov,’’ dodala hovorkyňa obchodného reťazca Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Od ľudí dostávajú podnety, že zamestnanci nemajú ochranné prostriedky. ,,Verte tomu, že sme spravili maximum, aby sme pre zamestnancov zabezpečili rúška, dezinfekčné prostriedky či iné potrebné veci. Na trhu je ich však nedostatok. Všetky rúška, čo sme mali, sme prerozdelili medzi našich zamestnancov. Očakávame, že budúci týždeň dostaneme ďalšie dodávky, ktoré okamžite rozdistribuujeme na naše predajne,’’ informoval na sociálnej sieti Billa tím. Dodali, že naďalej sa snažia zakúpiť prostriedky a dezinfekciu.

Apelujú však aj na občanov. ,,Uvedomujeme si, že naši zamestnanci na predajni sú v prvej línii pri kontakte so zákazníkmi. Preto by sme chceli požiadať aj zákazníkov, aby tiež chápali neľahkú situáciu našich zamestnancov a správali sa ohľaduplne a s porozumením.”

 

Obchodné reťazce apelujú aj na ohľaduplnosť zákazníkov. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Je na Slovensku dostatok potravín?

O aktuálnej situácii sa dozviete na ďalšej strane.