Domáce

Obce a mestá musia zvýšiť dane a poplatky alebo obmedziť služby, tvrdí ZMOS

Michal Kaliňák - Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Mestá a obce združené v Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS) majú pri tvorbe ich rozpočtov na budúci rok len dve možnosti – zvýšiť miestne dane a poplatky, alebo obmedziť rozsah verejných služieb a investičných aktivít. Vo vyhlásení to konštatoval hovorca ZMOSu Michal Kaliňák s tým, že združenie poslancov mnohokrát upozorňovalo na negatívne dopady prijímanej legislatívy, ktorá neúmerne zaťažuje rozpočty samospráv.

„Podľa našich odhadov zo začiatku roka bude samosprávam chýbať približne 80 miliónov eur,“ zdôraznil Kaliňák. Zvýšenie výdavkov v rámci rozpočtu miest spôsobila napríklad tzv. chodníková novela, obedy zadarmo, rekreačné poukazy, zvýšenie platov pedagogických aj nepedagogických pracovníkov, novela zákona o sociálnych službách ako aj zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane od budúceho roka. „Mestá a obce na rozdiel od štátu musia schvaľovať vyrovnaný rozpočet, a preto musíme očakávať prijímanie takých rozhodnutí, ktoré budú musieť mať určitý negatívny dopad na všestranný rozvoj územia a oprávnené potreby obyvateľov,“ uzavrel Kaliňák.

Predseda Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček tento týždeň informoval, väčšina slovenských miest zvýši od budúceho roka dane z nehnuteľností aj poplatky pre občanov. Je to podľa neho jediný spôsob, ako vykryť výdavky samospráv zvýšené v dôsledku viacerých parlamentom prijatých zákonov.19