Regióny Banská Bystrica

Obavy sa potvrdili. SAD Zvolen nevypravil autobusy, dôvodom sú spory s banskobystrickou župou

Zdroj: TASR / Branislav Račko

BANSKÁ BYSTRICA – Väčšina prímestských autobusov v Banskobystrickom kraji nakoniec skutočne nebude od soboty premávať. Vyplynulo to po viac ako dvojhodinovom rokovaní vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, a.s. (SAD Zvolen) v piatok v sídle kraja v Banskej Bystrici. Po stretnutí o tom informoval predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny s tým, že sa im už ozvali jednotlivé samosprávy, mestá a obce a uzatvárajú individuálne zmluvy s dopravcom.

 

„To čo navrhol BBSK nebolo pre nás prijateľné, a to čo sme navrhli my, nebolo prijateľné pre nich,“ uviedol predseda predstavenstva dopravcu s tým, že ich prvou požiadavkou bolo, aby sa predseda BBSK ospravedlnil zamestnancom SAD Zvolen, ktorí sa necítia byť vydieračmi. Podľa jeho slov idú robiť maximum, aby informovali verejnosť o spojoch, ktoré budú jazdiť a ktoré nie. Aktuálne informácie chcú komunikovať ces webovú stránku.

„Nevieme si predstaviť, že by mohlo dôjsť k tejto situácii, lebo zároveň každý kto rozhodne o tom, že autobusy nevyjdú, musí zvážiť svoju vlastnú trestno-právnu zodpovednosť. V momente, keď dôjde k ohrozeniu života, alebo vzniknú ekonomické škody, tak tí, čo o tom rozhodnú, majú trestnoprávnu zodpovednosť,“ uviedol k možnosti, že od soboty nebudú jazdiť autobusy podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Neprijateľný dodatok

Predseda BBSK Ján Lunter potvrdil, že k dohode nedošlo. Pre kraj bola podľa jeho slov neprijateľná hlavne požiadavka podpísania ďalšieho dodatku k zmluve, ktorý by nenegoval dodatok číslo 9, pre ktorý župa s dopravcom vedie spor. „Takáto ponuka na ďalší právny vzťah bola pre nás neprijateľná. Odsúhlasili sme však vyrovnanie za minulý rok oproti zálohovým platbám, a túto sumu ešte dnes uhrádzame. Bola tam aj požiadavka vyrovnať situáciu za rok 2018, kde ide o 1,65 mil. eur, ale táto závisí od rozhodnutia súdu z decembra a na to musíme počkať,“ uviedol predseda BBSK. „Navrhli sme dopravcovi, aby sme rokovali o novej dvojročnej zmluve, ale pre druhú stranu toto bola neprijateľná požiadavka,“ doplnil podpredseda BBSK s tým, že ak nechcú porušovať zákon a obyvateľov kraja pripraviť o finančné zdroje, tak budú postupovať podľa troch hlavných krokov.

„V prvom kroku zvolávame bezpečnostnú radu kraja, ktorá bude rozhodovať o vážnosti stavu a zváži, či vyzve bezpečnostnú radu štátu, aby zasiahla a zabezpečila požiadavky a potreby obyvateľov,“ objasnil podpredseda župy s tým, že druhým krokom je žiadosť na súd o neodkladné opatrenie. To má vyzvať dopravcu, aby nekonal v rozpore so záujmami obyvateľov, aby zabezpečil dopravnú obslužnosť tak, ako mu to vyplýva z dopravných licencií a dosiaľ neprávoplatného rozsudku a aby neohrozoval obyvateľov tohto kraja. „Veríme, že keď toto súd spraví, tak dopravca bude naďalej poskytovať tieto služby,” doplnil.

Mimoriadna situácia vyhlásená nebola

Bezpečnostná rada kraja Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pre prímestské autobusy nevyhlásila mimoriadnu situáciu. Mimoriadne rokovanie bezpečnostnej rady sa uskutočnilo v piatok vo večerných hodinách pre situáciu v prímestskej autobusovej doprave, ktorá od dnešného dňa rozhodnutím dopravcu SAD Zvolen nebude premávať. Agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková s tým, že bezpečnostná rada sa zišla v plnom počte, o vyhlásení mimoriadnej situácie však nerozhodla. „Nie sú splnené podmienky na vyhlásenie mimoriadnej situácie, čo sa týka vyhlásenia núdzového stavu, ten má oprávnenie vyhlasovať len vláda,“ povedal po zasadaní predseda bezpečnostnej rady a zároveň prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Július Ernek s tým, že zápisnicu zo zasadnutia v podobe informatívnej správy dostane Bezpečnostná rada Slovenskej republiky.

“Tretí krok je vykonanie kontroly a ak nevyjde prvý autobus v zmysle jednostranného rozhodnutia dopravcu, tak urobíme rozhodnutie a nariadenie kraja, keď nariadime ako správny dopravný orgán dopravcovi, aby naďalej vykonával túto dopravu,“ dodal Ondrej Lunter a vyzval tiež premiéra a štát, aby obhajoval záujmy obyvateľov a ako minoritný vlastník SAD Zvolen (štát tu má prostredníctvom firmy MH Manažment 40 % akcií, pozn. SITA) dodržiaval zákonnosť. „Budeme navrhovať čo najkratší termín rokovania v čo najkratšej dobe už za účasti štátu,“ doplnil vicežupan.

Pellegriniho kritika Luntera

Predseda vlády SR Peter Pellegrini vyzval župana, aby rokoval s miestnym dopravcom a splnil si svoju úlohu, ktorou je zabezpečiť prepravu ľudí do nemocníc, škôl či obchodov. „Takto to potom vyzerá, keď posty v riadení samosprávy či štátu obsadia ľudia bez akejkoľvek predchádzajúcej skúsenosti s touto prácou,” uviedol Pellegrini na adresu Luntera a problémov s dopravou v Banskobystrickom kraji.

Vedenie SAD Zvolen vo štvrtok oznámilo, že od soboty 25. januára zastavuje premávku prímestských autobusových liniek v Banskobystrickom kraji. Rozhodnutie zastaviť premávku autobusov vzišlo podľa predsedu predstavenstva SAD Zvolen Adriána Polónyho z rokovania mimoriadneho predstavenstva a dozornej rady spoločnosti, ktorému predchádzalo rokovanie s akcionármi SAD Zvolen. Ide o reakciu na vlečúci sa spor a neplatenie záväzkov v požadovanej výške od BBSK. Požadované zálohy vo výške 34 mil. eur ročne sú takmer dvojnásobne vyššie ako pôvodne dohodnuté zálohové platby v septembri minulého roka a kraj ich odmieta v mesačných splátkach od januára 2020 platiť.

Dôvodom sporu sú Kotlebove dodatky

„Vyčíslenie odhadu predpokladanej straty v septembri vychádzalo z inej právnej situácie, na rozdiel od našej žiadosti z januára, ktorá reflektuje na aktuálnu situáciu a na zatiaľ neprávoplatný medzitýmny rozsudok Okresného súdu Zvolen,“ uviedol Polóny s tým, že v prípade, že je medzi nimi zmluva, tak je to 20 mil. eur a ak nie je, je to 34 mil. eur.

Celý spor sa vlečie od septembra 2018, kedy BBSK informovalo, že odmieta plniť od januára 2019 zmluvy s dopravcami zabezpečujúcimi prímestskú autobusovú dopravu v kraji. Predĺženie platnosti zmlúv s oboma dopravcami SAD Zvolen aj SAD Lučenec v dodatkoch o päť rokov, ktoré podpísalo bývalé vedenie BBSK, bolo podľa právnej analýzy vedenia kraja v rozpore so zákonom, predovšetkým s nariadením Európskeho parlamentu o službách vo verejnom záujme v železničnej a cestnej osobnej doprave. Obidvaja dopravcovia aj na základe svojich právnych analýz trvali na platnosti dodatkov a garantovali dopravnú obslužnosť aj po 1. januári 2019. Vzhľadom k tomu, že nedošlo k dohode a uzavretiu dočasných krátkodobých zmlúv s dopravcami, tak sa vedenie BBSK rozhodlo spor o platnosť predĺženia zmlúv dodatkami s autobusovými dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec riešiť súdnou cestou.

Kraj tiež garantoval, že do rozhodnutia súdu bude za vykonávanie dopravy platiť v zmysle spochybňovaných dodatkov. V decembri minulého roka Okresný súd vo Zvolene rozhodol, že dodatok, ktorý podpísala SAD Zvolen aj SAD Lučenec s bývalým vedením kraja za pôsobenia Mariana Kotlebu, je minimálne v časti predĺženia pôvodnej zmluvy o päť rokov uzatvorený v rozpore so zákonom. Rozsudok do dnešného dňa nebol doručený BBSK a stále nenadobudol právoplatnosť. Spoločnosť SAD Zvolen v súčasnosti zabezpečuje pravidelnú prímestskú dopravu na takmer 70 % územia Banskobystrického samosprávneho kraja v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Brezno, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica.