Domáce Kauzy Spoločnosť

O väzbe sudcov a ďalších obvinených nebude na najvyššom súde rozhodovať Macejková

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Bývalá šéfka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková, ktorá momentálne pôsobí na najvyššom súde, bola na základe ňou oznámenej zaujatosti vylúčená z vykonávania úkonov vo veci obvinenej bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej a ďalších osôb. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová, v predmetnej veci bude senát najvyššieho súdu rozhodovať v zložení Martin Bargel, Pavol Farkaš a Martina Zeleňaková.

 

„Neverejné zasadnutie vo veci obvinenej Moniky Jankovskej a spol. vo vzťahu k obvineným, ktorí boli Špecializovaným trestným súdom vzatí do väzby, sa vykoná na najvyššom súde dňa 20.marca,” povedala Važanová. Dodala, že zo štvrtkového verejného zasadnutia so Zuzanou Maruniakovou a ďalšími dvomi obvinenými súd vylúčil verejnosť.

Špecializovaný trestný súd vzal v sobotu obvinených Moniku Jankovskú, Denisu Cvikovú, Eugena Palášthyho, Richarda Molnára a Miroslava Mojtu do väzby. Štyria sudcovia a advokát budú stíhaní väzobne pre možné ovplyvňovanie svedkov a Miroslav Mojta, Eugen Palášthy a Richard Molnár aj pre možné pokračovanie v trestnej činnosti. Súd zároveň prepustil sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a ďalších dvoch obvinených – Miriam Repákovú a Ladislava Mojžiša. Prokurátor aj obvinení, ktorých vzali do väzby, podali proti rozhodnutiu sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať najvyšší súd.

NAKA zasahovala v stredu 11. marca na viacerých miestach. Počas akcie s názvom Búrka zadržali vyšetrovatelia viacero osôb. Polícia následne na sociálnej sieti informovala, že medzi zadržanými bolo 13 sudcov, jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Tí v súčasnosti čelia obvineniam z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti.