Domáce Kauzy

O tom, či Kičura pôjde do väzby, sa bude rozhodovať už dnes

Kajetán Kičura. Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, bude rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na väzobné stíhanie bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru vo štvrtok o 15.00 h. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

 

Prokurátor ÚŠP obvinil Kajetána Kičuru z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Keďže obvinený je sudcom, aj keď s pozastaveným výkonom funkcie, musel vo veci väzby rozhodnúť aj ÚS. Ten súhlasil so vzatím do väzby Kajetána Kičuru, čím vyhovel žiadosti generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

Kajetán Kičura bol ešte donedávna predsedom SŠHR. Nová vláda ho odvolala 24. marca. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Kajetán Kičura odmietol obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) ešte v marci začala trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.