Domáce Politika Top

O Špirkovom potrestaní by mala disciplinárka rozhodnúť v piatok

KOŠICE – Disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi sa dnes začalo na Krajskej prokuratúre v Košiciach. Komisia rokuje za zatvorenými dverami, pretože predmetom konania sú aj živé trestné veci, ktoré nie sú zatiaľ právoplatne ukončené. Komisia o jednej popoludní prerušila konanie a urobila prestávku na obed. Predseda disciplinárnej komisie novinárom povedal, že nie je pravdepodobné, že by rozhodli už dnes. Podľa jeho slov bude konanie pokračovať v piatok. Komisia má začať rokovať už o deviatej ráno.

Návrh na disciplinárne konanie špeciálneho prokurátora Vasiľa Špirka podal koncom marca špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Dôvodom je, že Špirko začiatkom marca verejne vystúpil pred novinármi s podozreniami voči exministrom Robertovi Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi a tým porušil interné predpisy Generálnej prokuratúry SR týkajúce sa tlačových besied. Kováčik navrhol ako disciplinárny trest zníženiu platu o 20 percent na pol roka.

Cez obedňajšiu prestávku Špirko novinárom povedal, že momentálne je konanie vo fáze, keď on vypovedá a objasňuje dôvody svojho konania. „Rokovanie bude pokračovať nielen dnes popoludní, ale zrejme aj zajtra (v piatok), keď by komisia mohla vyniesť aj svoje rozhodnutie, ak sa nepristúpi k vykonávaniu ďalších dôkazov a predvolávaniu svedkov,“ povedal Špirko. Na margo vylúčenia verejnosti Špirko uviedol, že to nebude hodnotiť a doložil, že je tam spisový materiál, ktorý je živou vecou, a to je aj dôvodom na prijatie takéhoto opatrenia.