Domáce Ekonomika Spoločnosť Domáca Top

O pobyt v Británii po brexite požiadate cez aplikáciu. Slovákom má pomôcť aj web

Británia sa stále nedohodla, akým spôsobom odíde z Únie. Zdroj: Yui Mok/PA via AP

BRATISLAVA – Slovensko sa pripravuje na zmeny. Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie vyvoláva mnoho otáznikov. Naša vláda sa snaží odpovede poskytnúť prostredníctvom webu. Spojené kráľovstvo zase spustilo aplikáciu, s ktorou sa musí zoznámiť každý, kto chce po Brexite v Británií zostať.

Odchod Británie ovplyvní životy Slovákov v zahraničí, ale aj tých, ktorí sú doma. V Británií momentálne žije a pracuje približne 3,5 milióna cudzích občanov. Tí budú musieť požiadať o „štatút usídlenia“, aby mohli aj po brexite naďalej v krajine pracovať a poberať štátne dávky.

Tento proces sa bude robiť cez aplikáciu – špeciálne vytvorenú pre túto príležitosť, informuje AFP. Británia ju pripravuje už niekoľko mesiacov a zatiaľ sa javí ako bezproblémová. Má však za sebou len skúšobné fázy, oficiálne bude spustená až 30. marca, teda deň po vystúpení Británie z EÚ.

Britskí predstavitelia prisľúbili, že celý proces bude čo najjednoduchší. Objavili sa však obavy, ako úrady zvládnu nápor žiadostí. Mobilná aplikácia zatiaľ funguje len na smartfónoch s operačným systémom Android, úrady však pokračujú v rozhovoroch so spoločnosťou Apple, aby mohla bežať aj na iPhonoch.

Bez ohľadu na to, či Británia vystúpi z EÚ s dohodou alebo bez nej, úrady sa pripravujú na situácie, ktoré sa určite odohrajú. Aby zvládli vybavovať také množstvo žiadostí, aké sa očakáva, zamestnali 1500 pracovníkov a 400 operátorov, ktorí budú ľuďom pomáhať s nutnou byrokraciou. Poplatok za žiadosť bude 65 libier (74 eur) pre dospelých a 32,50 libry (37 eur) pre deti do 16 rokov. Pre ľudí, ktorí už majú trvalý pobyt alebo časovo neobmedzené povolenie zotrvať v Británii, bude žiadosť bezplatná.

Na úspešné odoslanie žiadosti budete potrebovať smartfón, pas a budete si musieť nasnímať svoju tvár.  Aplikácia ich následne nasmeruje na webovú stránku, kde zadajú svoju adresu. Tretím krokom je vyhlásenie, či majú alebo nemajú záznamy v registri trestov. Ak boli v minulosti odsúdení za závažné trestné činy, ich žiadosť môže byť zamietnutá.

Samozrejme, ľudia ktorí nevlastnia biometrický pas alebo potrebnú technológiu, môžu svoju žiadosť odovzdať osobne v niektorom z miestnych úradov.

Celý proces sa však ešte len vyformuje. Ak Británia vystúpi “po dobrom”, občania členských štátov, ktorí do krajiny prídu pred koncom roka 2020, musia požiadať o nový štatút do 30. júna 2021. V prípade tvrdého brexitu budú môcť žiadosť podať len tí, ktorí do krajiny prišli predo dňom vystúpenia Británie z EÚ. V tomto prípade bude termín do 31. decembra 2020.

Otázny vývoj a ťaženie z brexitu

Vláda Slovenskej republiky vytvorila medzirezortnú komisiu, ktorá sa podľa premiéra Petra Pellegriniho stretla už viac ako 10 krát. Podľa komisie je Slovensko pripravené na každý scenár. Ako už Glob.sk informoval, brexit ohrozí najmä naše automobilky. Podľa vlády sa však neočakáva veľký zásah do ekonomiky, ba naopak, je možné posunúť sa ešte viac vpred. Podľa premiéra je tu priestor na to, aby Slovensko vyšlo v ústrety firmám z Británie, ktoré by chceli podnikať na európskom trhu.

Napriek neveľkej hrozbe treba prijať isté legislatívne opatrenia. Tie majú zabezpečiť, aby sa brexit čo najmenej dotkol bežných ľudí. Na prípravach sa už pracuje, legislatíva sa však bude prijímať na poslednú chvíľu. Peter Pellegrini odôvodnil toto konanie tým, že situácia v Británií je ešte stále nejasná a mení sa prakticky každý deň. Reálne opatrenia tak spoznáme až vo februári, legislatíva sa bude prijímať až v druhej polovici februára.

“Sme pripravení na každú alternatívu,” tvrdí premiér. Na jeho pokyn sa na stránke ministerstva zahraničných vecí viditeľne nachádza kolonka, kde sa nachádzajú potrebné informácie pre ľudí. Dokumenty budú pribúdať a mali by našim občanom žijúcim v zahraničí uľahčiť brexit, ale aj pomôcť im, ak by sa rozhodli vrátiť na Slovensko. Nachádzajú sa tu aj dokumenty užitočné pre podnikateľov. “Cieľom tejto informačnej Platformy je poskytnúť v jasnej a zrozumiteľnej forme praktické informácie občanom a podnikateľskej obci, ako aj poskytnúť im odporúčania a rady pre riešenie ich životnej či ekonomickej situácie zasiahnutej Brexitom,” píše ministerstvo zahraničia.

Trh práce reaguje

Informácie o brexite ovplyvňujú aj slovenský trh práce a záujem Slovákov o prácu vo Veľkej Británii výrazne klesol, informovala o tom TASR. Referendum o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie z júna 2016 zrejme ovplyvnilo aj štatistiky na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku. Analýza Profesie totiž ukazuje, že klesali počty ponúk, ale aj reakcie uchádzačov.

Po referende zaznamenal portál 216 pracovných ponúk vo Veľkej Británii. Ak sa toto číslo porovná s rovnakým obdobím v roku 2018, ukazuje sa, že ponuka klesla odvtedy o zhruba 65 %.

O dôsledkoch brexitu intenzívne rokuje vláda.  Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

Niekoľko scenárov

Pri hlasovaní o dohode o brexite v dolnej komore britského parlamentu utrpela premiérka Mayová tvrdú prehru. Iba 202 poslancov dokument podporilo a až 432 bolo proti jeho schváleniu. Jedným zo  scenárov, ktorý môže teraz nasledovať, je odchod krajiny z Európskej únie úplne bez dohody. Ten bude mať dopad nielen na Slovákov pracujúcich v Británií, ale aj na domácu ekonomiku. Dôsledky je dnes veľmi ťažké odhadnúť.
Odmietnutá zmluva o vystúpení Veľkej Británie z EÚ mala byť zárukou, že viac ako tri milióny občanov EÚ v Británii a viac ako milión Britov v Únii, budú môcť žiť tak ako predtým. Ak však nedôjde k naplneniu dohody, ocitnú sa vo veľkej neistote. Alternatívou je totiž “tvrdý brexit”, ktorý by po 29. marci zo Spojeného kráľovstva spravil tretiu krajinu bez akýchkoľvek záruk pre cudzích občanov i pre britských občanov v krajinách EÚ.