Domáce Kauzy Spoločnosť

O obvinenej exsudkyni Miriam Repákovej a spol. sa bude rozhodovať bez verejnosti

Zdroj: TASR / Ján Krošlák

BRATISLAVA – Najvyšší súd (NS) SR bude rozhodovať o obvinenej bývalej sudkyni Okresného súdu Bratislava I Miriam Repákovej, podnikateľovi Ladislavovi Mojžišovi a sudkyni Okresného súdu Bratislava V Zuzane Maruniakovej vo štvrtok (19. 3.) napokon na neverejnom zasadnutí.

 

“NS SR dnes na neverejnom zasadnutí rozhodol o vylúčení verejnosti z účasti na verejnom zasadnutí, ktoré sa bude konať 19. marca o 14.00 h v pojednávacej miestnosti P2 v budove NS SR,” informovala TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Trojicu v sobotu (14. 3.) nezobral sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica do väzby. Voči tomu podal sťažnosť prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

“S ohľadom na rozširujúci sa počet osôb nakazených prenosným ochorením COVID-19 už aj na Slovensku, je podľa názoru NS SR vylúčenie verejnosti z účasti na predmetnom verejnom zasadnutí, v záujme ochrany verejného poriadku a ochrany života a zdravia všetkých zúčastnených osôb, nielen vhodné, ale aj potrebné,” upresnila Važanová.

 “Neverejné zasadnutie vo veci obvinenej Moniky J. vo vzťahu k obvineným, ktorí boli ŠTS vzatí do väzby, sa vykoná na NS SR 20. marca o 10.00 h,” dodala hovorkyňa. V súvislosti s konaním voči bývalej štátnej tajomníčke Ministerstva spravodlivosti SR Monike Jankovskej, ako dodala Važanová, bola sudkyňa NS SR Ivetta Macejková na základe ňou oznámenej zaujatosti vylúčená z vykonávania úkonov vo veci obvinenej Moniky Jankovskej a spol. V tejto veci bude senát NS SR rozhodovať napokon v zložení Martin Bargel, Pavol Farkaš a Martina Zeleňaková.

Sťažnosť podala aj Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Päť z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, poslali do väzby. Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia – bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, Denisa Cviková, Eugen Palášthy a Richard Molnár. Rozhodol o tom v sobotu (14. 3.) sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica. Do väzby odviedli Moniku Jankovskú z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor ÚŠP takisto požadoval, neuznali. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať NS SR. Rovnako ju podala aj Monika Jankovská a ďalší obvinení.

Sudcovia Eugen Palášthy a Richard Molnár sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu. U Denisy Cvikovej uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Do väzby išiel aj advokát Miroslav Mojta.

V prípade všetkých piatich sudcov Ústavný súd SR vo štvrtok (12. 3.) dal súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu (11. 3.) zadržala polícia. Polícia ich zadržala v súvislosti so správami, ktoré našla v telefóne podnikateľa Mariana K.