Domáce Kategórie Politika Spoločnosť

O interupciách sa v októbri rokovať nebude. Danko návrh do programu nezaradil

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Parlament na aktuálnej schôdzi neprerokuje novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Richarda Vašečku. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ju do programu nezaradil, odvoláva sa na uznesenie parlamentného ústavnoprávneho výboru, podľa ktorého návrh nebol podaný v súlade s rokovacím poriadkom. Podobnú iniciatívu od ĽSNS plénum v júni odmietlo. Rokovací poriadok hovorí, že rovnaký návrh je možné predložiť až o pol roka.

Plénum v úvode prvého rokovacieho dňa 35. schôdze parlamentu odmietlo viaceré návrhy opozície. Marek Krajčí (OĽaNO) neúspešne navrhoval, aby snemovňa zaviazala ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) zvýšiť platbu štátu za svojich poistencov zdravotným poisťovniam o sumu 100 miliónov eur z rezervy ministra financií.

“Všeobecná zdravotná poisťovňa nebude mať pri súčasne postavenom rozpočte dostatok zdrojov na realizovanie valorizácie platov zdravotníckych pracovníkov, avizované zvýšenie miezd sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov, ako aj na rozpočtované zvýšenie plánovaných výdavkov na zdravotnú starostlivosť,” upozornil Krajčí.

Neuspel ani návrh poslanca OĽaNO Gábora Grendela, ktorý chcel, aby parlament rokoval o Bezpečnostnej a obrannej stratégii Slovenska. Naopak, koaličný poslanec Dušan Bublavý zo Smeru-SD presadil, aby poslanci hlasovali o návrhu na zvýšenie platov starostov a primátorov až 24. októbra. Tento návrh mali poslanci na stole už na minulej schôdzi, ale tému ešte neuzatvorili.