Domáce Koronavírus Spoločnosť

Núdzový stav platí už pre všetky subjekty, pôsobiace v zdravotníctve. Pracovníci nemôžu odmietnuť prísť do práce

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Núdzový stav, ktorý bol od pondelka (16. 3.) v súvislosti s výskytom nového koronavírusu vyhlásený pre štátne nemocnice, platí od štvrtka pre ďalšie subjekty, pôsobiace v zdravotníctve. Rozšírenie platnosti v stredu (18.3.) schválila vláda.

Podľa schváleného uznesenia na základe ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu sa platnosť núdzového stavu týka všetkých držiteľov povolenia na prevádzkovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, ambulancií záchrannej zdravotnej služby a dopravnej zdravotnej služby.

Rozsah je rozšírený aj na Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a jeho regionálne úrady, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a subjekty, ktoré s týmto úradom majú uzatvorenú zmluvu o zabezpečení vykonávania prehliadok mŕtvych tiel, takisto núdzový stav platí aj pre pohrebné služby.

“Nebude to platiť na ambulantný sektor, teda všeobecných lekárov, špecialistov v ambulanciách,” dodal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pracovníci spomínaných úradov a inštitúcií zároveň nemôžu odmietnuť prísť do práce, respektíve vyhlásiť štrajk.