Domáce Spoločnosť

NÚDCH sa v roku 2020 podarili nové unikátne operácie aj rekonštrukcie

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) sa napriek pandémii nového koronavírusu, ktorá bola pre ústav najväčšou výzvou, podarilo v roku 2020 zrealizovať nové unikátne operačné výkony, no riešili sa aj rekonštrukcie priestorov. Pre TASR to v bilancii povedala hovorkyňa detského národného ústavu Dana Kamenická.

 

Priblížila, že sa lekárom v NÚDCH podarilo prvýkrát na Slovensku realizovať neurochirurgické výkony, a to endoskopicky asistované operácie nádorov mozgu, mozgových krvácaní, endoskopickú laváž novorodeneckých krvácaní, použitie Gliolanu pri operáciách nádorov mozgu u detí, použitie tuliového lasera pri operáciách rázštepov miechy a ďalšie. “Aj v týchto dňoch lekári urobili unikátnu operáciu malého nádoru chrbtice s použitím spinálnej navigácie. Nádor úspešne odstránili. Pod navigáciou klasického RTG by nebolo možné nádor lokalizovať a odstrániť,” povedala.

V NÚDCH dokončili viaceré rekonštrukcie a modernizácie. Ide o výmenu podláh či dokončenie výmeny okien za viac ako 1,5 milióna eur. Modernizovali sa ambulancie a čakárne sonografie v rámci rádiologického oddelenia, čo NÚDCH stálo 84 250 eur. Tiež sa pracovalo na zákrokovej sále na detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorá stála 833 000 eur, a na zákrokovej sále na klinike pediatrickej urológie za 600 000 eur.

V spolupráci s občianskym združením Slniečko na ceste sa tiež podarilo vytvoriť oddychovú miestnosť pre rodičov. Nezisková organizácia Deťom s rakovinou pomohla NÚDCH vybudovať seminárnu miestnosť, ktorá umožňuje komunikovať odborníkom s kolegami z celého sveta. Vymenili sa tiež požiarne dvere, ale opravovali sa aj strechy.

Najväčšou výzvou v NÚDCH bolo podľa slov Kamenickej zvládnutie pandémie ochorenia COVID-19. “Tak ako sme v NÚDCH zvládli prvú vlnu pandémie, robíme maximum aj pre zvládnutie súčasnej veľmi náročnej situácie,” doplnila s tým, že vďaka úsiliu zdravotníckych pracovníkov zvláda ústav naďalej poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.

V nemocnici počas leta nastavili prísne režimové opatrenia, pravidelne testujú personál, pacientov aj rodičov a aj vďaka týmto opatreniam sa darí chrániť zdravotníkov aj obslužný personál. NÚDCH podľa Kamenickej aktívne spolupracuje so školami so zdravotníckym zameraním s cieľom získať nových kolegov na zdravotníckych pozíciách.

Kamenická dodala, že aj v budúcom roku chce národný ústav pokračovať v rekonštrukciách a modernizáciách svojich pracovísk a v rámci rádiologického oddelenia chce zabezpečiť nový prístroj pre magnetickú rezonanciu.