Politika Zahraničné

Novým ukrajinským premiérom sa stal Oleksij Hončaruk

Oleksij Hončaruk - Zdroj: SITA/AP/Efrem Lukatsky

KYJEV – Poslanci ukrajinského parlamentu schválili vo štvrtok na ustanovujúcom zasadnutí Oleksija Hončaruka za nového premiéra krajiny. Informovala o tom agentúra AFP. 

Hončaruka do tejto funkcie navrhol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, líder strany Sluha národa, ktorá zvíťazila v júlových parlamentných voľbách, pričom získala absolútnu väčšinu, a to 254 z celkových 450 poslaneckých kresiel. V hlasovaní jeho nomináciu odobrilo 290 poslancov, píše agentúra Interfax-Ukrajina. Hončaruk vo svojom prejave prisľúbil, že “skoncuje” s korupciou, uvádza AFP. Táto agentúra o Hončarukovi už skôr písala ako o 35-ročnom právnikovi, politickom nováčikovi, ktorý bol dosiaľ zástupcom šéfa prezidentovej kancelárie.

Okrem nového predsedu vlády by poslanci mali vo štvrtok hlasovať aj o dvoch ďalších významných postoch – novom generálnom prokurátorovi a šéfovi Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU). Voľby do ukrajinského parlamentu sa konali 21. júla zmiešaným systémom, keď bolo 225 kandidátov zvolených proporčným volebným systémom, pričom zvyšných 199 kandidátov vyberali voliči väčšinovým volebným systémom v jednomandátových obvodoch. Vzhľadom na to, že voliči žijúci na Ruskom anektovanom Kryme a územiach pod kontrolou povstalcov v Donbase na východe Ukrajiny sa na voľbách nemohli zúčastniť, 26 kresiel ostalo v parlamente (Najvyššej rade) neobsadených.