Politika Zahraničné

Novým Trumpovým poradcom pre národnú bezpečnosť bude Robert O’Brien

Donald Trump - Zdroj: TASR/ AP Photo/Petr David Josek, FILE

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump oznámil v stredu menovanie Roberta O’Briena za svojho nového poradcu pre národnú bezpečnosť.

“Som potešený oznámiť, že vymenujem Roberta O’Briena, ktorý momentálne slúži ako veľmi úspešný mimoriadny prezidentský vyslanec pre záležitosti rukojemníkov na ministerstve zahraničných vecí, za nášho nového poradcu pre národnú bezpečnosť,” napísal Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Výber O’Briena oznámil Trump týždeň po tom, ako musel z postu poradcu pre národnú bezpečnosť pre politické nezhody odísť John Bolton, ktorý bol v poradí tretím Trumpovým bezpečnostným poradcom. Trump si O’Briena vybral spomedzi piatich kandidátov.

O’Brien ako mimoriadny vyslanec úzko spolupracoval s rodinami amerických rukojemníkov a radil predstaviteľom administratívy v rukojemníckych otázkach. Počas Bushovej a Obamovej administratívy pomáhal viesť verejno-súkromné partnerstvo pre reformu súdnictva v Afganistane spadajúce pod ministerstvo zahraničia. Zastával tiež rôzne funkcie v rámci Organizácie Spojených národov (OSN) a bol aj poradcom republikánskych prezidentských kampaní Scotta Walkera, Mitta Romneyho a Teda Cruza.