Politika Top Zahraničné

Novým prezidentom Kostariky sa stal Carlos Alvarado

SAN JOSÉ – Novým prezidentom Kostariky sa stal spisovateľ a zástupca vládnej Strany občianskej akcie Carlos Alvarado. Po zrátaní 95 percent hlasov mu v nedeľňajších voľbách vyslovilo podporu 60,8 percenta voličov, informovala Najvyššia volebná komisia. Jeho oponent, kresťanský kazateľ Fabricio Alvarado zo Strany národnej obnovy dostal 39,2 percenta hlasov.

Kandidátov napriek rovnakým priezviskám nespája príbuzenský vzťah. Rozdielny je aj ich postoj k manželstvám párov rovnakého pohlavia, čo bola dominujúca téma ich predvolebnej kampane. Zatiaľ čo Carlos Alvarado takéto zväzky podporuje, Fabricio Alvarado vystupuje ostro proti nim.

“Oslavujme 200 rokov našej nezávislosti s vhodnou vládou, ktorá ide s dobou. Dnes sa svet pozerá na nás a my odosielame krásne demokratické posolstvo,” napísal víťaz po vyhlásení výsledkov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Kazateľ v príhovore pred svojimi podporovateľmi zase prijal svoju prehru, uviedol však, že nie je nešťastný, lebo zdvihol vlajku “princípov a hodnôt”.

Vo februárovom prvom kole volieb zvíťazil práve Fabricio Alvarado s necelými 25 percentami hlasov. Keďže však nezískal potrebnú väčšinu, v nedeľňajšom druhom kole sa proti nemu postavil Carlos Alvarado, ktorému pri prvom hlasovaní vyjadrilo podporu takmer 22 percent voličov.