Domáce Politika Regióny Top

Nových primátorov a starostov čakajú rozprávkové platy. Niektorí môžu zarobiť viac ako premiér

Starostovia a primátori si oproti svojim predchodcom výrazne polepšia. Zdroj: archív

BRATISLAVA- Kandidovať v komunálnych voľbách sa tentokrát oplatilo. Novým primátorom či starostom na účty priputuje viac peňazí ako ich predchodcom. Môže za to novela zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest, ktorá začne platiť od 1.decembra 2018. V januári novým zástupcom ľudu porastú platy opäť a to v dôsledku štandardnej každoročnej valorizácie miezd. 

 

Starostom sa plat určuje na základe priemernej mzdy v hospodárstve. Starostovský plat sa ďalej násobí koeficientom, ktorý zohľadňuje veľkosť obce či mesta, ktoré starosta alebo primátor vedie. Čiže čím väčšia obec, alebo mesto, tým vyšší plat. Od 1.decembra sa tento koeficient zvýši. Pri obciach do 500 obyvateľov tak dostane starosta 1,65-násobok priemernej mzdy, čo znamená, že mu na účte pristane minimálne 1574 eur, čo je o 155 eur viac ako bol ich plat v novembri. K tomuto základnému platu môže zastupiteľstvo podľa nových pravidiel pridať starostovi sumu do výšky 60 percent jeho platu. To by pri obciach do 500 obyvateľov znamenalo, že maximálny plat starostu môže byť až 2416 eur.

Tabuľka koeficientov na výpočet výšky platov starostov. Zdroj: www.slov-lex.sk

Od výšky platu starostu so odvíja aj výška platu poslancov obecného zastupiteľstva. Poslanec môže za celý rok dostať výplatu v maximálnej hodnote jedného mesačného platu starostu. V praxi by to znamenalo, že pri obciach do 500 obyvateľov by mohli zarobiť v rozmedzí 118 až 202 eur, podľa toho či by ich starosta mal najnižší alebo najvyšší možný plat.

Najvyšší koeficient, a to až 3,98-násobok priemernej mzdy v hospodárstve, dostanú starostovia či primátori len v troch prípadoch. Ide o primátora Bratislavy, Košíc a starostu bratislavskej Petržalky. Koeficient sa totiž používa v prípade, ak počet obyvateľov obce presahuje 100-tisíc. Minimálny plat v decembri bude v takomto prípade vo výške takmer 3797 eur, maximálny až 6075 eur. Pre poslancov by to znamenalo od 316 až do 537 eur mesačne.

V januári 2019 by mala byť známa výška priemernej mzdy za rok 2018. Odhaduje sa, že jej výška bude na úrovni 998 eur. Plat starostu obce do 500 obyvateľov tak narastie až na minimálnych 1646 eur, maximálnych 2634 eur. V prípade najvyššieho koeficientu plat narastie primátorom na minimálne 3972 eur, maximálne to môže byť až 6355 eur. Len pre porovnanie predseda vlády v súčasnosti zarobí necelých 5-tisíc eur. Poslanci by v prípade hlavného mesta Bratislavy, Košíc či Petržalky mohli pri maximálnej výške platu primátorov prísť až k 562 eurám mesačne.

Nárast výšky platu starostov od novembra do januára by tak pri obciach do 500 obyvateľov bol približne 220 eur, v prípade obcí nad 100 tisíc obyvateľov približne 550 eur. Poslanci tak získajú mesačne od 20 do 79 eur navyše.

Galéria
Na Ústavný súd SR poslali podnet na anuláciu volieb na post primátora Bratislavy. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Zdroj: TASR
Starosta Petržalky chce zaviesť osobitnú parkovaciu politiku v mestskej časti. Zdroj: TASR / Marko Erd
navigate_before
navigate_next