Spoločnosť Zahraničné

Nový vírus si vyžiadal už 25 životov, Čína uzavrela už najmenej osem miest

Zamestnanec dezinfikuje kabínu vo vlaku v Južnej Kórei. Zdroj: SITA / AP

PEKING – Už najmenej 25 životov si vyžiadal nový koronavírus 2019-nCoV, ktorý sa šíri z Číny. Celkovo sa ním nakazilo už 830 ľudí, oznámili v piatok čínske úrady, ktoré citovala agentúra DPA.

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa vo štvrtok rozhodla tesnou väčšinou neoznačiť epidémiu nového koronavírusu v Číne a v niektorých ďalších krajinách za “stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného rozmeru”.

Čínske úrady v súvislosti s novým vírusom pristúpili k zrušeniu časti programu pri príležitosti čínskeho Nového roka. Tieto opatrenia prijali v snahe zamedziť ďalšiemu šíreniu vírusu.

Predchádzajúca oficiálna bilancia zverejnená vo štvrtok hovorila o 18 mŕtvych a 664 nakazených.

Nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc, sa prenáša z človeka na človeka. Predpokladaným zdrojom nákazy je trhovisko s plodmi mora v stredočínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa rozšírila aj do viacerých ďalších ázijských krajín. Presná príčina však zatiaľ zistená nebola.

Prípady nákazy novým vírusom už okrem Číny (vrátane Hongkongu a Macaa) hlásia aj Filipíny, Japonsko, Južná Kórea, Saudská Arábia, Singapur, Thajsko, Taiwan i Spojené štáty.

Nový druh koronavírusu pochádza z toho istého rodu ako pôvodca ochorenia SARS, ktorému v rokoch 2002 a 2003 podľahlo takmer 650 ľudí po celej pevninskej Číne a v Hongkongu.

Čína uzavrela už najmenej osem miest

Čínske úrady uzavreli už najmenej osem miest v snahe zamedziť ďalšiemu šíreniu nového koronavírusu s označením 2019-nCoV. V uzavretých zónach sa celkovo nachádza zhruba 25 miliónov ľudí, informovala v piatok agentúra AP.

Prvý prípad úmrtia evidujú už aj mimo provincie Chu-pej, z ktorej sa vírus šíri. Ochoreniu podľahol 80-ročný muž v provincii Che-pej ležiacej neďaleko Pekingu, ktorý sa nedávno vrátil z oblasti nákazy.

Úrady uzavreli už najmenej šesť miest v provincii Chu-Pej: predpokladané epicentrum nákazy Wu-chan, a tiež okolité mestá E-čou, Chuang-kang, Čch’-pi, Čchien-ťiang, Č’-ťiang, Ťing-men a Sien-tchao. V ďalšom meste Chuang-š’ zastavili hromadnú dopravu a uzavreli most.

V meste Wu-chan musia ľudia na ulici povinne nosiť rúška na tvári, nepremáva mestská doprava a polícia vykonáva kontroly vozidiel. Prevažná väčšina prípadov bola potvrdená práve vo Wu-chane alebo v jeho okolí.

Opatrenia proti šíreniu vírusu sa prijímajú aj v iných oblastiach Číny. V hlavnom meste Peking boli zrušené všetky veľké verejné podujatia vrátane mnohých udalostí spojených s oslavami čínskeho Nového roka. Od soboty bude až do odvolania uzavreté tzv. Zakázané mesto, palácový komplex v centre čínskej metropoly.

Obmedzená doprava v desiatich mestách

Už desiate mesto pridala Čína v piatok na zoznam miest so zastavenou mestskou hromadnou dopravou. Ide o opatrenie, ktoré má v mestách ležiacich v okolí epicentra nákazy – stredočínskeho mesta Wu-chan – zabrániť šíreniu nového koronavírusu, ktorý si doteraz vyžiadal už 26 obetí na životoch a 830 ľudí sa ním nakazilo. Píše o tom agentúra AFP.

Deviatym mestom so zastavenou dopravou je Ťing-čou – nachádzajúce sa takisto v provincii Chu-pej, kde sa vírus po prvý raz objavil. Ako uviedli miestni predstavitelia, všetky vlaky odchádzajúce z mesta prestali premávať o 05.00 h SEČ a takisto je dočasne zastavená premávka autobusov mestskej hromadnej dopravy, turistických autobusov, trajektov a iných člnov.

Cestovné obmedzenia v provincii Chu-pej majú dosah na 33 miliónov ľudí.

Autobusy nie sú podľa agentúry Reuters v prevádzke v mestách Čch’-pi, Sien-tchao, Č’-ťiang, Čchien-ťiang, Sien-ning, Chuang-š’ a En-š’. V meste E-čou sú uzatvorené vlakové stanice.

V meste Č’-ťiang boli navyše uzatvorené všetky verejné priestranstvá okrem nemocníc, supermarketov, trhu s poľnohospodárskymi produktmi, čerpacích staníc a drogérií, napísal denník Hubei Daily.

V meste Wu-chan plánujú podľa informácií tamojšieho denníka Changjiang Daily, na ktorý sa odvoláva Reuters, otvoriť novú nemocnicu určenú špeciálne pre ošetrovanie ľudí nakazených novým koronavírusom. Tá bude mať 1000 lôžok a otvorená by mala byť 3. februára, píše agentúra AP.

Pristúpili aj k zatvoreniu niektorých častí Veľkého čínskeho múru

Čína v piatok pridala štyri ďalšie mestá na zoznam miest, v ktorých platia obmedzenia prevádzky mestskej hromadnej dopravy. Opatrenia tak doposiaľ zasiahli najmenej 41 miliónov obyvateľov v 13 mestách. Informovala o tom agentúra AFP.

Agentúra AP dodala, že čínske úrady pristúpili aj k zatvoreniu niektorých častí Veľkého čínskeho múru pre verejnosť. Ide o starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá naprieč severnou Čínou.

Zmienené opatrenia majú v mestách ležiacich v okolí epicentra nákazy – stredočínskeho mesta Wu-chan v provincii Chu-pej – zabrániť šíreniu nového smrteľného koronavírusu.

Do zoznamu miest, v ktorých nepremávajú linky mestskej hromadnej dopravy a sú zatvorené vlakové stanice, úrady zaradili mestá Sien-ning, Siao-kan, En-š’ a Č’-ťiang v provincii Chu-pej.

Niektoré mestá sa v tejto súvislosti rozhodli dočasne zavrieť verejné kultúrne inštitúcie vrátane kín a karaoke barov.