Politika Zahraničné

Nový ukrajinský generálny prokurátor nemá dôkazy proti Bidenovcom

Bývalý americký viceprezident Joe Biden. Zdroj: SITA/AP

KYJEV – Nový ukrajinský generálny prokurátor Ruslan Riabošapka v piatok uviedol, že nemá dôkazy o tom, že by sa syn bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena — Hunter — dopustil akéhokoľvek protiprávneho konania. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Na otázku, či má nejaké dôkazy o protiprávnom konaní Huntera Bidena, ukrajinský generálny prokurátor odpovedal: “Nijaké také informácie nemám.”

Riabošapka ďalej povedal, že jeho úrad v súvislosti s týmto prípadom nekontaktovali nijakí zahraniční právnici vrátane Rudolpha Giulianiho, osobného právnika amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Trump údajne v telefonáte z 25. júla požiadal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Ukrajina “vytiahla špinu” na jeho pravdepodobného súpera v prezidentských voľbách v roku 2020, politika Demokratickej strany Joea Bidena.

Hunter Biden bol v rokoch 2014-19 členom predstavenstva ukrajinského plynárenského holdingu Burisma. Trump tvrdil, že Joe Biden žiadal o odvolanie vtedajšieho generálneho prokurátora Viktora Šokina, aby chránil svojho syna a nie preto, aby prokurátor postupoval dôraznejšie v prípadoch korupcie a prania špinavých peňazí na Ukrajine. Šokin bol napokon odvolaný.

Trump v súčasnosti čelí podozreniu, že zneužil svoje postavenie a z vnútropolitických dôvodov vyvíjal nátlak na Zelenského. Demokrati tvrdia, že pomocou zahraničnej vlády chcel uškodiť Bidenovi a ovplyvniť tak volebnú kampaň.

V súvislosti s týmito obvineniami spustila Demokratická strana prípravy na proces impeachmentu, ktorý má viesť k odvolaniu prezidenta Trumpa z funkcie.