Presskové správy Top

Nový šéf spravodajstva RTVS nechce, aby redaktori nosili odznak #AllForJan

BRATISLAVA – Nepáčia sa mu odznaky na vyjadrenie solidarity zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej. Stále čerstvý šéf spravodajstva RTVS vraj zavádza novoty, ktoré pobúrili novinársku obec.

Podľa informácií portálu Aktuality.sk Vahram Chuguryan odporučil redaktorom RTVS, aby odznaky s hashtagom #AllForJan vo vysielaní nenosili. To sa pritom odsúhlasilo na porade, ktorej účastníkom bol aj riaditeľ televízie Jaroslav Rezník. Ako priznáva verejnoprávna televízia, nosenie odznakov a ďalších doplnkov je vraj iba odporúčanie, nie zákaz.

Symbol spolupráce médií

Podľa jedného z členov spravodajského tímu RTVS to však nie je pravda. Z vyjadrenia Chuguryana na porade vraj jednoznačne vyplynul zákaz nosenia tohto odznakov a neobmäkčila ho ani argumentácia redaktorov, že je to pietna spomienka. Chuguryan totiž odznak označil za politickú iniciatívu.

„Úplne rešpektujem vnútorné smernice akejkoľvek inštitúcie. Hashtag #AllForJan pre nás symbolizuje spoluprácu médií v boji za spravodlivú spoločnosť a pokračovanie v práci Jána Kuciaka – teda boji proti korupcii. Príde mi to ako hodnotová vec. Reportéri RTVS sa sami hlásili k tomuto odkazu, za čo im patrí naša veľká vďaka a úcta. Ľudsky mi je ľúto, keď sa z takéhoto odkazu vyrába problém. Mnohé udalosti po vražde Jána a Martiny ukázali charaktery ľudí a hodnoty, ktoré vyznávajú,” vyjadril sa šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy.

Chuguryan sa bráni

Chuguryan na kritiku neskôr reagoval na Facebooku verejným statusom, ktorý potom zmenil na súkromný. „Za posledné dni som nadobudol pocit, že niektorým mojim kolegom vôbec nejde o čestnú, profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky. Chcú byť revolucionármi. Som z toho veľmi smutný. Nie za seba, skôr za občana,“ uviedol k redaktorom RTVS.

Odznaky podľa svojich slov nezakázal, ale redaktorov požiadal, aby si ich nebrali do vysielania, kde sa „začína verejnoprávny priestor”. Chuguryan takisto hovoril o umelej kauze, ktorú niekto vyniesol von. V statuse tvrdí, že išlo o ľudskú a maximálne úprimnú debatu „čo urobiť so situáciou, keď na jednej strane cítime obrovskú spolupatričnosť so zavraždeným kolegom, ale na druhej strane nechceme porušovať záväzné a dlhodobo platné právne predpisy”.

Autor: ph, Foto: Pressky