Bratislava Domáce Regióny Top

Nový primátor Bratislavy Vallo sa chce oprieť o podporu svojich ľudí. Hovorí o novej generácii

Matúš Vallo sa v zastupiteľstve chce opierať o ľudí z Tímu Vallo. FOTO TASR - Martin Baumann
BRATISLAVA – Od skorých ranných hodín je jasné, že na primátorskom kresle v hlavnom meste nastane zmena. V Primaciálnom paláci vystrieda dotarejšieho primátora Iva Nesrovnala nezávislý kandidát Matúš Vallo. Nový prvý muž hlavného mesta reagoval po boku Ivana Štefunka (Progresívne Slovensko) a Miroslava Beblavého (Spolu), ktorí ho v kandidatúre podporovali. 
Podľa zatiaľ neoficiálne nového primátora hlavného mesta sa v Bratislave včera podarila veľká vec. “Bratislavčania dali dôveru ľuďom, ktorí predstavujú nový spôsob politiky. Slušným a čestným odporníkom bez politických väzieb a vzťahov z minulosti,” boli jeho prvé slová. Ako ďalej zdôraznil, teší ho, že Bratislavčania si uvedomili potrebu plánu ale aj potrebu spolupráce a podpory primátora v zastupiteľstve.

Podporu vidí vo vlastných radoch

Pri presadzovaní svojich riešení sa chce opierať o ľudí zo svojho tímu, ktorí boli zvolení do mestského zastupiteľstva. “Tím Vallo podľa neoficiálnych výsledkov obsadí v zastupiteľstve viac ako jednu štvrtinu miest a to budú práve tí ľudia, o ktorých sa pri presadzovaní našich riešení budem opierať. Toto je veľká vec, ktorá v Bratislave dlhé roky nebola a toto je jeden z pozitívnych výsledkov našej kampane,” tvrdí Vallo.
Nový primátor Bratislavy tiež hovoril o nástupe novej politickej generácie, ktorá je podľa neho nezastaviteľná, čo vidieť aj na výhrach kandidátov v iných krajských mestách ako Petra Bročku v Trnave, Mareka Hattasa v Nitre či Petra Fiabáneho v Žiline.

S Hrčkom bude spolupracovať

Posledné dva týždne sa v hlavnom meste niesli v znamení intenzívnej kritiky Vallových plánov zo strany kandidáta na starostu bratislavskej mestkej časti Petržalka Petra Hrčku. Ten mal viaceré výhrady voči Vallovmu dokumentu Plán Bratislava ako aj voči financovaniu jeho predvolebnej kampane. Podľa neoficiálnych výsledkov práve on obsadí post starostu. Vallo však dnes tvrdí, že takáto kritika bola dobrá a o prípadných problémoch pri spolupráci nehovorí. “Jano Hrčka, ktorého poznám už x rokov, mal svoje výhrady k nášmu dokumentu Plán Bratislava. Ale to bolo dobre, takto si ja práve predstavujem tú spoluprácu,” tvrdí Vallo. Podľa neho to boli výhrady, ktoré sa týkali obsahu. “S niektorými sme súhlasili, s väčšinou nie. Ale bol tam dialóg o našom meste, dialóg o riešeniach,” vysvetľuje nový primátor, pre ktorého je spolupráca základ toho, ako riadiť hlavné mesto. “Som presvedčený, že s pánom Hrčkom nám to pôjde,” tvrdí.

Strašiak menom doprava

Na svojom prvom tlačovom brífingu sa Vallo nevyhol ani otázke sužujúcej Bratislavčanov už dlhé roky a to problematickej dopravnej situácie. “Samozrejme, že doprava je veľká téma volieb a je to veľká téma pre ľudí a my máme úplne konkrétne opatrenia, o ktorých som hovoril v kampani,” odpovedal. Vec uzavrel nateraz s tým, že by si naozaj prial, aby sa za štyri roky  Bratislavčania pohybovali po Bratislave pohodlnejšie.