Domáce Politika Top

Nový prieskum. Voľby by stále vyhral Smer, Kollárova Sme rodina šokuje

Boris Kollár. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA (Redakcia/SITA)– Ak by sa parlamentné voľby konali teraz, Sme rodina by bola tretia najsilnejšia strana. Zároveň by sa do parlamentu dostalo aj Progresívne Slovensko, ktoré by volilo 5,3 percenta opýtaných, v Národnej rade SR by mali osem kresiel. Vyplýva to z nového prieskumu agentúry AKO, ktorý uskutočnila 27. a 28. novembra formou osobného dopytovania na vzorke 1 000 respondentov.

 

Podľa prieskumu by voľby vyhrala strana Smer-SD s podporou 23,4 percenta a 38 mandátmi. Druhá by skončila strana Sloboda a Solidarita so ziskom 15,9 percenta (26 mandátov) a tretie by bolo hnutie Sme rodina – Boris Kollár, ktoré by volilo 10 percent (16 mandátov) opýtaných. Respondenti odpovedali na otázku “Ak by sa teraz konali voľby do NR SR (parlamentu), ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí.” Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informovala Kamila Hříchová z agentúry AKO.

Podľa prieskumu by vo voľbách do Národnej rady SR skončila štvrtá so ziskom 9,3 percenta a 15 mandátmi Slovenská národná strana (SNS). Za nimi skončila strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (9,2 %, 15 mandátov), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (7,7 %, 12 mandátov) a mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (6,7 %, 11 mandátov). Do Národnej rady SR by sa dostala aj strana Most-Híd s podporou 5,7 percenta (9 mandátov).

Voliť by nešlo 11,7 percenta opýtaných. Na otázku, koho by volili, odpovedalo “neviem” 16,1 percenta respondentov.

Prieskum agentúry AKO, Zdroj: AKO

 

Boris Kollár pre Glob.sk priznal, že je za tento trend vďačný ale “nechcem sa chváliť, práve naopak, o to viac ma zaväzuje k väčšiemu výkonu.” Hlavným dôvodom rastu preferencií je podľa neho fakt, že svojich voličov nikdy neoklamali. “Ak niečo povieme, tak to dodržíme, ak niečo sľúbime, tak to splníme. Naša politika je založená na zdravom rozume a hlavne na sociálnej politike a pomoci ľuďom” presviedča Kollár.