Domáce Politika Top

Novú ústavnú sudkyňu Laššákovú v parlamente nahradí Ľuboš Martinák

BRATISLAVA – Novovymenovanú ústavnú sudkyňu Janu Laššákovú by mal v Národnej rade SR v januári nahradiť Ľuboš Martinák. Ten už v parlamente pôsobil, a to od roku 2010. V roku 2016 kandidoval zo 71. miesta a do NR SR sa nedostal. Poslanecký sľub zloží na schôdzi, ktorá sa začne 30. januára. Martinák je z Medzilaboriec. Vyštudoval Lesnícku fakultu na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene.

Laššákovej zanikol poslanecký mandát v stredu 13. decembra, pretože je nezlučiteľný s funkciou ústavného sudcu, do ktorej bola prezidentom SR Andrejom Kiskom vymenovaná dnes. Laššáková sa zároveň vzdala funkcie banskobystrickej krajskej predsedníčky Smeru a vystúpila zo strany.

Koniec dlhoročného sporu

Prezident ukončil dlhoročný spor o to, či si musí vybrať z kandidátov zvolených Národnou radou SR. Kiska tak odmietal urobiť s tým, že zvolení kandidáti nespĺňajú podľa neho náročné kritériá na pozíciu ústavného sudcu.

Minulý týždeň mu však Ústavný súd SR prikázal, aby vo veci znova konal a z navrhnutých kandidátov vymenoval troch nových sudcov. Kiska rozhodnutie súdu ako aj samotný súd kritizoval, ale sudcov sa rozhodol vymenovať. Ústavný súd SR tak je po takmer troch rokoch opäť kompletný.

Foto: SITA / Ján Slovák