Domáce Politika Top

ONLINE Kotlebovec Beluský povedie kontrolný výbor. Jeho stranícky šéf dostal od poslancov stopku

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA (TASR/SITA/Petra Hollá) – Dosluhujúci predseda Národnej rady SR Andrej Danko otvoril rokovanie ustanovujúcej schôdze parlamentu. Poslanci zvolení v parlamentných voľbách 29. februára vstúpia do ôsmeho volebného obdobia. Čaká ich skladanie poslaneckého sľubu, čím sa ujmú svojich mandátov. Na úvod rokovania zaznela štátna hymna SR. Schôdza sa koná za prísnych bezpečnostných a preventívnych opatrení. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

 

18:46 Prezidentská kancelária avizovala, že Zuzana Čaputová prijme dnes o deviatej večer demisiu Petra Pellegriniho.

18:33 Boris Kollár ukončil dnešnú schôdzu parlamentu. Pokračovať v rokovaní sa bude v utorok, kedy budú sľub skladať náhradníci za poslancov, ktorí do parlamentu nenastúpia. Voliť na nej majú aj chýbajúcich dvoch podpredsedov parlamentu. Kandidovať má za Smer-SD Peter Pellegrini a za SaS sa spomína Milan Laurenčík. Okrem toho majú poslanci zvoliť aj chýbajúcich predsedov parlamentných výborov.

18:27 Marian Kotleba nebol zvolený do funkcie predsedu osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

18:25 Za predsedu osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu bol zvolený Martin Beluský (ĽSNS). Predsedom osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti bude Erik Tomáš (Smer-SD)

18:05 Poslanci teraz volia predsedov kontrolných výborov.

17:27 – Poslanci zriadili Výbor Národnej rady Slovenskej republiky na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. Za bolo všetci poslanci (136 poslancov). Ako posledné dva body programu ustanovujúcej schôdze je zriadenie predsedov osobitných kontrolných výborov a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. Pri voľbe kontrolných výborov sa do rozpravy prihlásil Ondrej Dostál, podľa jeho slov by bolo veľkou chybou, “ak by sa do čela kontrolných výborov zvolili fašisti z ĽSNS”. Po jeho slovách sa 8 poslancov prihlásilo do rozpravy, ako prvý hovoril Milan Mazurek. Opäť došlo k slovnej prestrelke.

17:22 – Zvolení boli aj ďalší členovia výborov NRSR a ich náhradníci. Nasleduje hlasovanie o zriadení osobitných kontrolných výborov. Za ich zriadenie bolo všetci prítomní poslanci (134 poslancov). Nasleduje hlasovanie o zriadení Výboru Národnej rady Slovenskej republiky na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu.

16:57 – Schôdza po obedovej prestávke pokračuje, overovateľka číta výsledky tajného hlasovania o voľbe predsedov a predsedníčiek parlametných výborov. Za predsedníčku Výboru NRSR pre sociálne veci bola zvolená Jana Žitňanská. Následne sa volil predseda Ústanoprávneho výboru, za Milana Vetráka hlasovalo 120 poslancov, bol tak do funkcie zvolený. Volil sa aj predseda Výboru NRSR pre európske záležitosti. Za Tomáša Valáška hlasovalo 112 poslancov, bol tak rovnako zvolený za šéfa výboru. Následne overovateľka prečítala aj výsledok hlasovania o predsedovi Výboru pre hospodárske záležitosti, za ktorého bol nominovaný Peter Kremský. Za jeho zvolenie bolo 123 poslancov, stal sa tak jeho predsedom.

Nasleduje výsledok tajného hlasovania o predsedovi Výboru NRSR pre financie a rozpočet. Za nominovaného Mariána Viskupiča bolo 119 poslancov. Za predsedníčku výboru pre zdravotníctvo bola zvolená Jana Cigániková, za bolo 106 poslancov. Predsedom Výboru pre hospodárske záležitosti sa stal Jaroslav Karahuta, za bolo 122 poslancov. Za predsedu Zahraničného výboru NRSR bol zvolený Juraj Blanár, za bolo 122 poslancov. Michal Šipoš (predseda poslaneckého klubu za OĽaNO) na sociálnej sieti informoval, že Ľuboš Blaha nebol zvolený za predsedu Výboru pre ľudské práva. Proti jeho nominácii bolo 84 poslancov, za bolo 55 poslancov. Voľba predsedu sa tak bude opakovať. Malo by sa tak stať na nasledujúcej schôdzi. Schválení boli aj ďalší nominovaní predsedovia a predsedničky výborov, jediný, koho nezvolili do funkcie, bol Blaha.

16:30 – Novozvolený podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že svoju funkciu získal aj vďaka organizovaniu protestných zhromaždení v rámci iniciatívy Za slušné Slovensko. Šeliga to uviedol po dnešnej ustanovujúcej schôdzi, na ktorej bolo zvolené aj vedenie parlamentu.

„Vnímam to tak trochu cez prizmu námestí, že človek, ktorý organizoval zhromaždenia, je vo vedení národnej rady. Teší ma, že za mňa nehlasovali smeráci a kotlebovci, takže to tiež trochu vnímam ako svoju vizitku,“ povedal Juraj Šeliga.

15:05 – Poslanci zriadili aj ďalšie parlamentné výbory. V súčasnosti sa volia ich predsedovia v tajnej voľbe. Za predsedu výboru pre európske záležitosti sa navrhuje Tomáš Valášek (Za ľudí), za predsedu Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky Milan Vetrák (OĽaNO), za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS), za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO), za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina), za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj Jozef Lukáč (Sme rodina), za predsedníčku Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci Jana Žitňanská (Za ľudí), za predsedníčku Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS), za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO), za predsedu Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky Juraj Blanár (Smer-SD), za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Richard Vašečka (OĽaNO), za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) a za predsedu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny Ľuboš Blaha (Smer-SD). Práve nominácia posledného spómenutého bude problém, koaliční predstavitelia sa vyjadrili, že jeho vošbu nepodporia. 

14:56 – Výsledky sú už známe. V tajnom hlasovaní hlasovalo 134, dva boli neplatné. Za Gábora Grendela hlasovalo za 108 poslancov. Za Juraja Šeligu bolo za 88 poslancov. Obaja tak boli zvolení za podpredsedov parlamentu. Nasleduje hlasovanie o zriadení Výboru NRSR pre európske záležitosti. Navrhuje sa, aby mal 15 členov vrátane jeho predsedu. To poslanci schválili.

14:50 – Zvolenie lídra strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu do čela Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva by v parlamente malo prejsť. Na tlačovej konferencii pred budovou Národnej rady SR (NR SR) to povedal novozvolený predseda parlamentu Boris Kollár z hnutia Sme rodina. Tým, že za lídra ľudskoprávneho výboru bude zvolený kandidát Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) Ľuboš Blaha, si však už istý nie je. Ak by ho poslanci nezvolili, bude sa podľa jeho slov pravdepodobne konať opakovaná voľba.

„U pána Blahu bude veľký problém, ale to vládna koalícia dopredu avizovala. Napriek tomu sa ho strana Smer-SD rozhodla ponechať ako kandidáta na túto funkciu, takže uvidíme. Možno bude opakovaná voľba,” objasnil Kollár.

14:42 – Tajné hlasovanie o voľbe podpredsedov sa skončilo, Martin Klus, ktorý vedie schôdzu, vyhlásil prestávku.

14:30 – Koalícia a opozícia sa v týchto ťažkých časoch musia spojiť. Vo svojom krátkom príhovore v pléne to povedal novozvolený predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár z hnutia Sme rodina. Slovensko podľa neho čelí ohrozeniu, aké nezažilo od druhej svetovej vojny, a preto musia všetci obyvatelia spolupracovať, byť zodpovední, disciplinovaní a spolupatriční. Slovenský národ podľa Kollára tieto cnosti má.

„Ľudia od nás očakávajú zmenu a čo si pod tou zmenou predstavujú? Aby konečne po 30-ich rokoch prišla taká vláda, ktorá sa bude pozerať na obyčajných päť miliónov ľudí a nie na oligarchov v pozadí, ktorí nikdy nerešpektovali vôľu ľudí. Sme na jednej lodi a čelíme zdravotníckej a hospodárskej kríze, preto sa musíme spojiť. Vyzývam vás, nepozerajme sa na to, kto daný zákon predkladá, ale pozerajme na to, čo predkladá,” vyhlásil Kollár. Len v takom prípade môže Slovensko podľa jeho slov vyjsť z tejto krízy bez veľkých strát. „Z ázijských krajín totiž prichádza správa, že sa s týmto vírusom bojovať dá,” doplnil Kollár.

14:00 – Parlament zvolil nástupcu Andreja Danka, novým predsedom parlamentu sa stal líder Sme rodina Boris Kollár. Za bolo 106 poslancov. Kollár sa vo svojej reči poďakoval dosluhujúcej vláde za to, čo urobila v boji proti koronavírusu. Rovnako sa poďakoval všetkým, ktorí v súčasnosti pracujú a sú v prvej línii – lekári, zdravotnícky personál, predavači a predavačky, kuriéri a podobne. Nasleduje voľba podpredsedov parlamentu, dnes by mali byť zvolení dvaja – Gábor Grendel z OĽaNO a Juraj Šeliga zo Za ľudí. Andrej Danko sa s poslancami rozlúčil.

Boris Kollár sa stal novým predsedom parlamentu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

13:29 – V týchto chvíľach prebieha tajné hlasovanie o novom predsedovi NRSR. Fico za Smer-SD ohlásil, že poslanecký klub ho voliť nebude, považujú ho za riziko. “Prepojenie vášho kandidáta na organizovaný zločin a mafiu je jasné. Prečo trváte na tomto kandidátovi?” pýtal sa Fico koaličných poslancov.