Spoločnosť Zahraničné

Novinár sa mal podvodom snažiť získať informácie o havárii ruského lietadla

Na snímke vrak lietadla Suchoj Superjet 100 (SSJ-100) spoločnosti Aeroflot, ktoré muselo núdzovo pristᝠna moskovskom letisku ŠŠeremetievo 5. mája 2019. Zdroj: TASR/AP

MOSKVA – Ruská polícia zadržala redaktora spravodajského videokanálu Mash a začala proti nemu viesť trestné konanie za falšovanie úradnej listiny.

Ako v piatok spresnila rozhlasová stanica Echo Moskvy, stalo sa tak na základe podozrenia, že novinár Michail Kumbrov sa pomocou sfalšovaného súdneho príkazu pokúsil získať záznamy rozhovorov pilotov lietadla Suchoj Superjet 100 (SSJ), ktoré v nedeľu po tvrdom núdzovom pristátí v Moskve zachvátil požiar. Zahynulo pritom 41 ľudí.

Podľa Echa Moskvy políciu kontaktovali pred niekoľkými dňami predstavitelia Moskovského centra pre automatizované riadenie letovej prevádzky, podľa ktorých na e-mailovú adresu dispečerskej služby dostali podozrivú žiadosť zaslanú v mene úradu ruského generálneho prokurátora.

Elektronicky zaslaný list bol žiadosťou o poskytnutie záznamu rozhovorov medzi dispečermi a pilotmi SSJ.

Podľa ruských médií sa v redakcii internetovej televízie 8. mája uskutočnila policajná prehliadka.

Ruské ministerstvo vnútra sa k týmto medializovaným správam zatiaľ oficiálne nevyjadrilo.

Zástupcovia TV Mash spočiatku popreli, že by ich kolega bol zaslal dispečerom falošné dokumenty a vydával sa za dôstojníka tajnej služby FSB. Tvrdia, že spravodajca TV Mash sa snažil získať zaujímavé informácie k leteckému nešťastiu, “naďabil pritom na niečo dôležité” a mal sa stretnúť s jedným z dohodnutým informátorov. Namiesto toho bol zadržaný políciou.

Podľa TV Mash výsluchom na polícii museli podrobiť aj jej ďalší redaktori. Televízia dodala, že vyšetrovatelia na nich vyvíjali nátlak a neumožnili im kontaktovať advokáta.