Spoločnosť Zahraničné

Novému vírusovému ochoreniu podľahlo v Číne už najmenej 425 ľudí, Hongkong hlási prvé úmrtie

Novému vírusovému ochoreniu podľahlo v Číne už najmenej 425 ľudí. Zdroj: TASR / AP

PEKING – Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nakazenia novým druhom koronavírusu v Číne stúpol v utorok na 425 po tom, ako úrady v provincii Chu-pej nahlásili 64 nových smrteľných prípadov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

 

Podľa aktualizovaných údajov zdravotnej komisie v provincii Chu-pej, ktorá je najhoršie postihnutá súčasnou epidémiou, prudko vzrástol aj počet potvrdených prípadov nakazenia. Po pripočítaní 2345 nových prípadov je v celej Číne už najmenej 19.550 nakazených osôb, čo vyplýva z bilancie zverejnenej predtým ústrednou vládou.

Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z čínskeho mesta Wu-chan prvýkrát 31. decembra. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 20 krajín sveta vrátane Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.

Mimo Číny zatiaľ evidujú v súvislosti s novým koronavírusom len jedno úmrtie, a to na Filipínach.

Čínska vláda v pondelok vyhlásila, že krajina “naliehavo” potrebuje pomoc v podobe zdravotníckeho materiálu, ako sú medicínske rúška, ochranné odevy a okuliare.

Podľa čínskych expertov, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra DPA, dosiahne epidémia svoj vrchol až o 10 – 14 dní, čo si vyžaduje sprísnenie preventívnych opatrení. V samotnom Wu-chane ako ohnisku epidémie otvorili v pondelok prvú z dvoch budovaných núdzových nemocníc, ktorú sa podarilo dokončiť za necelé dva týždne.

Hongkong hlási prvé úmrtie

Úrady v Hongkongu zaznamenali prvý prípad, keď na tomto čínskom území s osobitným štatútom zomrel človek nakazený novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v noci na utorok tlačová agentúra AP.

Zosnulým pacientom je 39-ročný muž, ktorý pricestoval z mesta Wu-chan v pevninskej Číne, známeho ako ohnisko epidémie ochorenia spôsobovaného novým koronavírusom. Išlo o 13. človeka v Hongkongu, u ktorého sa potvrdila táto nákaza, a iba druhé úmrtie v jej dôsledku mimo pevninskej Číny.

Hongkonská nemocničná správa uviedla, že nakazený muž sa minulý týždeň sťažoval na bolesti svalov, na čo dostal horúčku a liečili ho na izolovanom nemocničnom oddelení. Podľa zverejnených údajov cestoval do Wu-chanu vlakom 21. januára a do Hongkongu sa vrátil o dva dni neskôr.

Ďalšie mestá obmedzili pohyb obyvateľstva

Ďalšie čínske mestá zaviedli v utorok obmedzenia pohybu obyvateľstva v snahe zastaviť šírenie nového nákazlivého koronavírusu. Jedno z nich sa nachádza len zhruba 175 kilometrov od najľudnatejšieho čínskeho mesta Šanghaj, informovala agentúra AFP.

Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nakazenia novým koronavírusom 2019-nCoV v Číne v utorok stúpol na 425. Celkový počet infikovaných stúpol na vyše 20.400 osôb.

V oblasti mesta Wu-chan v provincii Chu-pej, považovaného za epicentrum šírenia vírusu, boli už predtým zavedené karanténne zóny s obmedzeným pohybom obyvateľstva, v ktorých žije viac ako 50 miliónov ľudí.

V utorok k nim pribudli ďalšie mestá, v ktorých žije celkovo zhruba 12 miliónov ľudí. Všetky sa nachádzajú vo východočínskej provincii Če-ťiang.

V tejto provincii už potvrdili najmenej 829 prípadov nákazy koronavírusom. To je v rámci Číny najvyšší počet mimo samotného epicentra epidémie, provincie Chu-pej, kde čelí reštrikciám už viac ako 50 miliónov obyvateľov.

V celom meste Tchaj-čou a častiach miest Chang-čou a Ning-po úrady zaviedli reštrikcie, v rámci ktorých bude môcť vyjsť von iba jeden člen každej domácnosti, aj to len raz za dva dni, aby nakúpil potraviny a ďalšie základné potreby.

V meste Chang-čou bol tento režim zavedený aj v obvode, kde má hlavné sídlo čínsky internetový gigant Alibaba. Okrem iného tam platí povinnosť nosiť na tvári ochranné rúška a vykonávajú sa povinné merania telesnej teploty a kontroly dokladov.

Tchaj-čou, ktoré sa nachádza zhruba 850 kilometrov od epicentra epidémie, taktiež výrazne obmedzilo železničné spojenie s vonkajším svetom. Zaviedli sa tiež kontroly obyvateľstva pri vstupe do obytných zón, v rámci ktorých musia občania predkladať preukazy totožnosti. Bol tiež zavedený zákaz prenájmu bytov osobám, ktoré v posledných týždňoch navštívili oblasti najviac postihnuté šírením vírusu.

Už v nedeľu ohlásilo podobné opatrenia iné mesto v provincii Če-ťiang, deväťmiliónový Wen-čou.