Domáce Kauzy Top

Nové zistenia o Zsuzsovej, ktorá zaplatila za Kuciakovu vraždu. Štátu stále dlží desaťtisíce

44-ročná Alena Zsuzsová zaplatila za vraždu Jána Kuciaka minimálne 50-tisíc eur. Rovnakú sumu stále dlží štátu na daniach. Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Okolo Aleny Zsuzsovej, ktorá si mala objednať vraždu Jána Kuciaka, sa vynára stále viac otáznikov. Dnes je už viac menej jasné, že obyvateľka Komárna si cez sprostredkovateľa najala ľudí, ktorí ohavnú vraždu vykonali. Práve ona je aj osobou, ktorá za tento čin zaplatila minimálne 50-tisíc eur v hotovosti. Odkiaľ mala takú sumu peňazí, ostáva nateraz záhadou. Zsuzsová má totiž stále na krku obrovské dlhy.

 

Krátko po tom, ako Alena Zsuzsovú polícia obvinila z vraždy novinára a jeho snúbenice formou účastníctva, objavili sa informácie o jej minulosti. Z uznesenia Špecializovaného trestného súdu o vzatí do vyšetrovacej väzby vyplýva, že Zsuzsová žila luxusný život napriek tomu, že je nemajetná. “Obvinená je podľa vlastného vyjadrenia dobrovoľne nezamestnaná, nemá žiadny pravidelný trvalý príjem a sama pri výsluchu uviedla, že je nemajetná. Napriek tejto skutočnosti bola u nej počas výkonu domovej prehliadky nájdená finančná hotovosť 23-tisíc eur v 200 eurových bankovkách,” píše sa v uznesení súdu.

Takto o Alene Zsuzsovej napísal STS BB:

Uznesenie Špecializovaného trestného súdu BB o vzatí do väzby. Zdroj: STS BB

 

Zsuzsová sa v minulosti pokúšala podnikať. Podľa finstatu.sk mala obvinená v rokoch 2003 až 2008 aktívnu živnosť s predmetom činnosti maloobchod mimo predajní, stánkov a trhov. Jej meno zároveň figurovalo v troch eseročkách, v ktorých sedeli aj osoby talianskeho pôvodu. Denník Sme informoval, že Alena Zsuzsová bola dlžná na daniach viac ako 52-tisíc eur, pričom dlh mala vyplatiť v dvoch splátkach pred vraždou Jána Kuciaka. Prvú časť  dlhu – 30-tisíc eur mala podľa Sme vyplatiť finančnej správe v januári 2017, druhú vo výške 21-tisíc eur o rok neskôr, teda tento rok. Otáznym ostávalo, kde vzala Zsuzsová na splatenie dlhu peniaze. Zdroje z jej okolia hovorili, že jej ich mal dať podnikateľ Marian Kočner, ktorý ju finančne dlhodobo podporoval.

Daniari dlh postúpili ďalej

Glob.sk sa rozhodol zistiť, aký spôsobom a kedy sa Zsuzsovej podarilo nemalú sumu štátu vrátiť. Narazili sme pri tom na zaujímavé informácie, ktoré nesedia s pôvodnými zisteniami. Zdroj z prostredia daňovej správy nám potvrdil, že úrad neeviduje, že by Zsuzsová dlhy na daniach vyplatila. Pri preverovaní sme zistili nasledovné.

Daňový úrad Nitra evidoval ku dňu 6. októbra 2015 u dotyčnej daňový nedoplatok vo výške 52 601 eur. Ten sa daniari od Zsuzsovej pokúšali vymôcť. Keď narazili na fakt, že jej majetkové pomery nikdy nebudú viesť k uspokojeniu daňového nedoplatku, bol celý dlh charakterizovaný samotnými daniarmi ako nevymožiteľný. Finančná správa následne pristúpila ku kroku, ktorý v takýchto prípadoch robí bežne – pohľadávku postúpila Slovenskej konsolidačnej, a.s.. Urobili tak pritom v dvoch splátkach. Prvá časť nedoplatku prešla na konsolidačnú vo výške 31 213 eur v roku 2016, druhá časť dlhu odišla od daniarov o rok neskôr a to vo výške 21 388 eur. Preto Daňový úrad Nitra tak k dnešnému dňu neeviduje u Aleny Zsuzsovej žiadny daňový nedoplatok. To však podľa našich zistení neznamená, že dotyčná dlh voči štátu nemá.

Glob.sk požiadal Slovenskú konsolidačnú, a.s. o preverenie osoby Aleny Zsuzsovej. Vzhľadom na ochranu osobných údajov nám detailné informácie poskytnúť nemohli. Avšak Riaditeľka Odboru personálnej práce, registratúry a archívu Slovenskej Konsolidačnej Henrieta Kollárová potvrdila, že osobu s rovnakým menom v ich zoznamoch dlžníkov evidujú. Alena Zsuzsová má podľa oficiálneho registra v konsolidačnej nedoplatok vo výške 52 601 eur.

Od roku 2015 zo zákona je Slovenská konsolidačná poverenou osobou pre konsolidáciu pohľadávok verejného sektora. Jednoducho povedané ako osoba so 100 percentnou majetkovou účasťou štátu jednotne a centrálne vymáha pohľadávky štátu.

Alena Zsuzsová sa teda vďaka pomoci Mariana Kočnera podľa našich informácií zbavila časti svojich dlhov, ten najväčší na daniach však na krku stále má. Je preto viac než isté, že peniaze na vraždu nemohli ísť z jej osobného účtu.

Galéria
Podnikateľ Marian Kočner chodieval s Alenou Zsuzsovou na dovolenky. Ona pre neho pracovala. Zdroj: Archív/TASR
Alena Zsuzsová. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
Alena Zsuzsová. Zdroj: SITA
Alena Zsuzsová sa sťažovala na policajtov. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
navigate_before
navigate_next