Bratislava Regióny

Nové spojené školy v Bratislave majú podporiť športovo i jazykovo nadané deti

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – V Bratislave vzniknú dve nové spojené školy. Organizačnou zmenou sa tak má stať v prípade súčasnej Strednej športovej školy (SŠŠ) na Ostredkovej ulici v Ružinove a tiež Gymnázia na Pankúchovej ulici v Petržalke. Oba zámery odsúhlasili v piatok krajskí poslanci.

 

“Predsavzali sme si spoluprácu s inými zriaďovateľmi, aby kvalita a ponuka škôl na území kraja bola čo najkvalitnejšia. A aby sme čo najlepšie vedeli využiť potenciál pedagogických kolektívov, ktoré v súčasnosti máme v našich školách,” skonštatoval Igor Urbančík, riaditeľ odboru školstva, mládeže a športu Úradu BSK.

Snahou je umožniť vzdelávanie mladším školákom so športovým talentom i jazykovým nadaním. Zámer reaguje na redukciu tried osemročných gymnázií v kraji. “V spolupráci s mestskou časťou Ružinov a Petržalka pripravuje BSK dve z tohtoročných troch spojených škôl, ktorými ideme posilňovať ponuku kvalitného vzdelávania na úrovni základných škôl v Bratislavskom kraji,” poznamenal Urbančík.

V prípade Spojenej školy so sídlom na Pankúchovej ulici ide o využitie kapacity súčasného bilingválneho gymnázia a doplnenie o ponuku bilingválnej základnej školy. V prípade Spojenej školy so sídlom na Ostredkovej ulici ide o rozšírenie ponuky základných škôl o športovú základnú školu. Športová príprava tak bude možná nielen na druhom stupni, ale už na prvom stupni. V oboch prípadoch by sa mali spojené školy zriadiť k 1. januáru 2020, vyučovanie v ZŠ sa má začať od septembra 2020.