Nitra Regióny

Nová cesta pre cyklistov a peších cez Borinu v Nitre má podľa primátora nedostatky

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NITRA – Chodci a cyklisti v Nitre budú môcť už v najbližších dňoch využívať novú cestičku cez lesopark Borina. Na projekt cyklotrasy Klokočina – Borina – Autobusová stanica získalo mesto nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Cestička spája autobusovú stanicu v Nitre s mestskými časťami Čermáň a Klokočina a zároveň oživuje v minulosti zanedbaný lesopark Borina. Práve čiastočná revitalizácia Boriny je podľa viacerých hlasov z radnice tým najväčším prínosom celého projektu, informoval hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

 

 

O výstavbe cyklotrasy rozhodlo ešte minulé vedenie mesta v roku 2015. Primátor Marek Hattas skonštatoval, že víta každý zrekonštruovaný chodník a každý meter cyklotrasy. Zároveň však poukázal na to, že projekt má niekoľko vážnych nedostatkov. „Je nemysliteľné, aby bol v strede zdieľaného chodníka pre cyklistov a peších stĺp verejného osvetlenia, aby v projekte chýbalo 2 200 metrov štvorcových asfaltu alebo aby sme ignorovali, že časti chodníka sa prepadávajú. Či už je problém u nás na úrade, v projektantovi alebo je to kombinácia faktorov, nájdeme príčinu a vyvodíme dôsledky,“ povedal Hattas. Poslanec za mestskú časť Klokočina Pavol Obertáš doplnil, že v dnešnej dobe je neprípustné, aby „projektant niektoré veci neriešil alebo zabudol zapracovať“.

Upravená cesta s farbeným rozlíšením

Mestská poslankyňa a zároveň vedúca Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Nitre Petra Ajdariová zas upozornila na chýbajúce signálne pásy pre zrakovo postihnutých pred vstupom na priechody pre chodcov a na príliš vyvýšené nájazdy na obrubníky, ktoré môžu spôsobiť problémy vozičkárom. „V projekte mohlo byť myslené aj na to, aby bola cestička upravená kontrastným povrchom. Bolo by jasnejšie, ktorá polovica je určená pre cyklistov a ktorá pre chodcov,“ uviedla Ajdariová.

Spoločnosť Eurovia ako zhotoviteľ diela sa zaviazala pripomienky zapracovať. Ide napríklad o osadenie verejného osvetlenia alebo sklenených tabúľ pre cyklodepo na autobusovej stanici. „Všetky drobné chyby a nedokončené práce sú súčasťou zápisu z preberacieho konania. Realizovať ich budeme postupne tak, aby sme ich mali do 30. apríla hotové,“ uviedla spoločnosť Eurovia.